Hamlet przy piersi

Hamlet przy piersi
Testy laboratoryjne wykazały, że HAMLET zabija bakterie z rodzaju paciorkowców oraz komórki 40 różnych nowotworów złośliwych (fot. Grahford)
Logo źródła: Max Medicum "Poradnik Apteczny" / slo

Naukowcy ze Szwecji wzięli pod lupę cząsteczkę obecną w ludzkim mleku, która według wstępnych danych skutecznie zwalcza komórki nowotworowe. Dramatyczne imię tajemniczej cząsteczki to skrót od jej opisu, który na język polski tłumaczy się jako kompleks białka o nazwie alfa – laktalbumina i kwasu oleinowego. Co ciekawe, naukowcy z Uniwersytetu w Lund cząsteczkę tę odkryli przypadkowo kilka lat temu podczas badań nad przeciwbakteryjnymi własnościami ludzkiego mleka.


Badacze podejrzewają, że ten kompleks tworzy się w kwaśnym środowisku w dziecięcym żołądku. Testy laboratoryjne wykazały, że HAMLET zabija bakterie z rodzaju paciorkowców oraz komórki 40 różnych nowotworów złośliwych.

Dobre wyniki uzyskano też w badaniach na pacjentach z rakiem pęcherza – za każdym razem po podaniu tego kompleksu w ich moczu znajdowano martwe komórki rakowe. Zrodziło to nadzieje, że w przyszłości HAMLET może stać się lekiem przeciwnowotworowym. Planowane są już testy mające sprawdzić jego wpływ na komórki raka skóry, guzów błon śluzowych i guzów mózgu.


Zaletą kompleksu jest to, że niszczy tylko komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe. Szwedzcy naukowcy próbują teraz wyjaśnić mechanizm oddziaływania cząsteczki HAMLET na komórki raka, co może przyspieszyć jej zastosowanie w medycynie.

Z ich badań wynika, że HAMLET gromadzi się w błonach komórek i przerywa ich ciągłość, co może być krokiem inicjującym samobójczą śmierć komórkową ( tzw. apoptozę )

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hamlet przy piersi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.