Lek na boreliozę. Antybiotyk znany od blisko 70 lat

Fot.depositphotos.com
onet.pl / kb

Borelioza może być całkowicie uleczalna! Według naukowców przełomem może okazać się higromycyna A, czyli antybiotyk znany od prawie 70 lat.

"Podejrzewamy, że nasze odkrycie może zapobiec przewlekłej boreliozie" – twierdzi Kim Lewis, profesor biologii z Northeastern University w Bostonie. Wyniki badań jego zespołu opisało czasopismo "Cell".

Antybiotyk na boreliozę

Prof. Lewis we wcześniejszych badaniach zaobserwował, że pacjenci z długotrwałymi objawami boreliozy mają często inny mikrobiom jelitowy niż zdrowe osoby. W związku z tym założył, że antybiotyki o szerokim spektrum działania, takie jak doksycyklina lub amoksycylina, mogą sprzyjać występowaniu długotrwałej boreliozy.

Skuteczna w tym wypadku może być – higromycyna A, czyli antybiotyk znany już od 1953 roku. Do tej pory uważano, go za nieprzydatny. "Od tamtego czasu nikt tak naprawdę nie przejmował się tym związkiem, ponieważ jest nieskuteczny w zwalczaniu popularnych bakterii" – zauważa Lewis. "Odkryliśmy, że faktycznie jest bardzo słaby przeciwko zwykłym patogenom, ale wyjątkowo silny przeciwko krętkom" – dodaje.

"Boreliozę można wyeliminować"

Zastosowanie higromycyny A przeciwko krętkom odkryto podczas badania mikroorganizmów znajdujących się w ziemi, które mogłyby być skuteczne w walce z bakteriami spiralnymi. 

Higromycynę A przetstowano na myszach. Borelioza ustępowała, poza tym badania nie wykazały skutków ubocznych. To oznacza, że podawanie gryzoniom roznoszącym chorobę przynęt z higromycyną może ją usuwać na dużą skalę.

"Boreliozę można wyeliminować" – przekonuje Lewis. "Przygotowujemy się do prób z udziałem ludzi. Pierwsze badanie kliniczne odbędzie się latem przyszłego roku – dodaje.

Źródło: onet.pl / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lek na boreliozę. Antybiotyk znany od blisko 70 lat
Komentarze (2)
AA
~Anna Abc
20 października 2021, 15:58
Boreliozę można wyleczyć, a przynajmniej zmniejszyć objawy, poprzez zioła, suplementy i odpowiednią dietę. Lekarze o tym nie mowią, bo nurt medycyny akademickiej nie stosuje takich środków. Wystarczy poczytac, np protokół Buhnera.
TA
Tomasz Adam
19 października 2021, 23:57
Dzięki, to dobre wieści, bo i mnie się to przydarzyło, i jestem po antybiotykoterapii doksycykliną i liczę na to , że kolejny test pokaże , że pomogła.