Nadmierne tycie w ciąży grozi otyłością dzieci

Matki powinny podejmować działania zapobiegające otyłości potomstwa jeszcze zanim pojawi się ono na świecie (fot. jenae imijfoto.com / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Dzieci kobiet, które nadmiernie tyją w ciąży są bardziej narażone na otyłość - wynika z badań, o których informuje tygodnik "Lancet".

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to potwierdza, że matki powinny podejmować działania zapobiegające otyłości potomstwa jeszcze zanim pojawi się ono na świecie.

Już wcześniejsze badania wskazywały, że kobiety bardziej tyjące w ciąży rodzą cięższe dzieci, które mają większe predyspozycje do otyłości. Nigdy jednak nie udowodniono, że ma to faktycznie związek z tym, ile ciężarna przybierze na wadze. Związek ten tłumaczono raczej czynnikami genetycznymi (lub innymi), wspólnymi dla matki i dziecka.

DEON.PL POLECA

Aby to sprawdzić naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie razem z kolegami z Uniwersytetu Columbia przeprowadzili szeroko zakrojone badania, które objęły ponad 513 tys. kobiet i ponad 1,1 mln dzieci.

Na podstawie rejestrów urodzin w dwóch stanach Michigan i New Jersey z lat 1989-2003 wytypowano kobiety, które wydały na świat dwójkę lub więcej potomstwa i nie miały ciąży mnogiej. Z analizy wykluczono wszystkie dzieci urodzone zbyt wcześnie - przed 37 tygodniem ciąży lub z opóźnieniem - tj. po 41 tygodniu, jak również mamy z cukrzycą i dzieci, które po przyjściu na świat miały skrajnie małą lub bardzo dużą masę ciała.

Porównując dzieci tych samych matek naukowcy wykazali, że kobiety, które przytyły w ciąży od 20 do 22 kg 1,7 raza częściej rodziły dzieci o dużej masie ciała (tj. 4 kg i więcej), w porównaniu z ciężarnymi, które przytyły od 8 do 10 kg. A te, których masa ciała zwiększyła się o ponad 24 kg rodziły ciężkie dzieci 2,3 raza częściej.

W analizie brano pod uwagę genetyczne czynniki ryzyka otyłości. Uwzględniono też m.in. to, czy matki paliły papierosy oraz czy urodziły poprzez cesarskie cięcie.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te dowodzą, że nadmierne tycie w ciąży jest niezależnym czynnikiem ryzyka urodzenia dużego dziecka.

- Ponieważ duża masa ciała noworodka zwiększa ryzyko przyszłej otyłości oraz schorzeń, takich jak rak i astma, nasze odkrycie ma duże znaczenie dla zdrowia publicznego - komentuje współautor pracy dr David Ludwig.

Jak podkreśla specjalista, dziecko może się urodzić z pewnym zapasem tkanki tłuszczowej, ale jeśli jest jej za dużo to oznacza, że płód rozwijał się w nieprawidłowych warunkach w ciągu tych najważniejszych 9 miesięcy życia.

Z doświadczeń na zwierzętach wynika, że zbyt duża masa ciała matki lub nadmierne przytycie w ciąży wpływają negatywnie na środowisko panujące w macicy, co w rezultacie przyczynia się do zmian w rozwoju mózgu (a dokładnie podwzgórza) płodu, wysepek trzustki odpowiedzialnych za regulację metabolizmu glukozy, tkanki tłuszczowej i innych układów, od których zależy przyszła masa ciała dziecka.

Zaktualizowane niedawno zalecenia amerykańskiego Instytutu Medycyny, niezależnej organizacji, której misją jest dbanie o zdrowie publiczne, sugerują, że kobieta może przytyć w ciąży od 12,5 do 18 kg, jeśli wyjściowo ma niedowagę; od 11 do 16 kg, jeśli jej waga jest prawidłowa; od 7 do 11 kg jeśli ma nadwagę i od 5 do 9 kg jeśli jest otyła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nadmierne tycie w ciąży grozi otyłością dzieci
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.