Największe zagrożenie dla serca? Naukowcy alarmują o wpływie słodzonych napojów
Najnowsze badania opublikowane w "Frontiers in Public Health" wskazują, że słodzone napoje gazowane są większym zagrożeniem dla serca niż inne źródła cukru. Picie ich może znacząco zwiększyć ryzyko udaru mózgu, niewydolności serca i migotania przedsionków.
- Słodzone napoje gazowane są bardziej szkodliwe dla serca niż inne formy cukru.
- Badanie wykazało, że płynny cukier zwiększa ryzyko udaru mózgu, niewydolności serca i migotania przedsionków.
- Brak sytości po spożyciu cukrów w płynie prowadzi do ich nadmiernego spożycia, co potęguje ryzyko.
- Umiarkowane spożycie smakołyków, takich jak ciastka, może wiązać się z niższym ryzykiem chorób serca.
Słodkie napoje kontra zdrowie serca
Badanie przeprowadzone w Szwecji objęło prawie 70 tys. osób, które przez ponad dekadę dzieliły się informacjami o swojej diecie. Wyniki wskazują, że płynne cukry zawarte w słodzonych napojach są bardziej szkodliwe niż cukier spożywany w postaci smakołyków czy dodatków.
Dr Suzanne Janzi z Uniwersytetu Lund wyjaśnia, że cukry w napojach nie zapewniają sytości, co prowadzi do ich nadmiernego spożycia. Regularne picie takich napojów może być przyczyną poważnych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu czy niewydolność serca.
Dlaczego cukier w płynie jest bardziej niebezpieczny?
Jednym z kluczowych czynników jest brak poczucia sytości po spożyciu cukrów w formie płynnej, co skutkuje większym ich spożyciem niż w przypadku cukrów w postaci stałej. Badacze zaobserwowali również, że nadmierne spożycie cukru zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych nawet u osób z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała (BMI).
Zaskakujące wyniki dotyczące smakołyków
Choć cukier w każdej postaci niesie ryzyko dla zdrowia, badanie wykazało, że umiarkowane spożycie smakołyków, takich jak ciastka, może wiązać się z niższym ryzykiem chorób serca. Badacze sugerują, że szwedzka tradycja przerw na kawę i ciastka może być jednym z czynników wpływających na wyniki.
Źródło: Onet.pl
Skomentuj artykuł