Sen utrwala wspomnienia, ale tylko te istotne

O czym to miałem pamiętać? (fot. Scott Mcleod/flickr.com)
PAP / drr

Gdy śpimy nasz mózg pracowicie upycha “po kątach” wspomnienia. Ale nie wszystkie. Najnowsze niemieckie badania wskazują, że przechowuje on tylko te informacje, które wcześniej oznaczył, jako istotne – informuje serwis “New Scientist”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech pod kierunkiem Jana Borna przeprowadzili badania w grupie 191 dorosłych osób, które miały wykonywać różne zadania pamięciowe, np. nauczyć się par słów. Połowie z nich powiedziano, że po 9 godzinach będą zdawać test z tego, co zapamiętali, a reszcie, że będzie miała do wykonania inne zadanie. W czasie przerwy część osób z każdej grupy mogła się zdrzemnąć.

Okazało się, że sen pomógł utrwalić informacje tylko u osób, które przewidywały, że przydadzą im się one w teście. Uczestnicy przekonani o późniejszym teście przypomnieli sobie po przebudzeniu średnio o 12 proc. więcej par słów niż pozostali.

Z kolei ci, którzy poszli spać nie oczekując żadnego sprawdzianu zapamiętali mniej więcej tyle samo, co osoby, które nie zrobiły sobie drzemki.

Ponadto, u osób uprzedzonych o sprawdzianie na elektro-encefalogramie stwierdzono silny wzrost tzw. wolnych oscylacji oraz wrzecion podczas snu wolnofalowego. Z badań wynika, że mają one związek z utrwalaniem wspomnień.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te oznaczają, że podczas snu utrwalane są informacje istotne dla naszych przyszłych zachowań. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w specjalistycznym piśmie "Journal of Neuroscience".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sen utrwala wspomnienia, ale tylko te istotne
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.