Skuteczne odchudzanie! Jak żyć i nie przytyć

(fot. helga_weber / flickr.com)
PAP / slo

By odchudzanie było skuteczne, nie wystarczy pigułka czy "cudowna" dieta - trzeba zmienić styl życia - mówili specjaliści podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Państwowy Zakład Higieny z okazji przypadającego 22 maja Europejskiego Dnia Walki z Otyłością.

- Otyłość jest przyczyną wielu chorób - chociażby cukrzycy, chorób układu krążenia czy stawów. Otyły dwudziestolatek statystycznie będzie żył o 5 lat krócej niż jego szczupły rówieśnik. Podobna jest sytuacja osób palących, które żyją średnio o siedem lat krócej - mówił prof. Bogdan Wojtyniak z PZH.

O otyłości mówimy, gdy wskaźnik masy ciała (BMI, czyli masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu) przekracza 30. Nadwaga to BMI powyżej 25. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyli to 11 proc. ludności świata.

DEON.PL POLECA

W Polsce wśród osób w wieku 18 i więcej lat otyli stanowią 16-17 proc. - i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podobny jest odsetek otyłych Niemców (16 proc.). Europejski rekord należy do Wielkiej Brytanii - ponad 22 proc. Nadwaga jest znacznie częstsza od otyłości. w Polsce mężczyźni otyli i z nadwagą stanowią około 63 proc. populacji w wieku 20 i więcej lat. W przypadku kobiet to 46 proc. Oprócz braku ruchu, jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wyjątkowo niskie w naszym kraju spożycie warzyw i owoców - zwłaszcza wśród młodzieży.

Z wiekiem problem otyłości i nadwagi się nasila. Ciekawy jest wpływ wykształcenia - o ile kobiety z wyższym wykształceniem prawie 4 razy rzadziej od rówieśniczek wykształconych w szkole zasadniczej cierpią na nadmiar kilogramów, to u mężczyzn nie odnotowano związku pomiędzy wykształceniem a nadwagą.

Aby zmienić sytuację, potrzeba edukacji prowadzonej od najmłodszych lat. Służy temu program "Trzymaj Formę", dotyczący uczniów gimnazjów i wyższych klas szkół podstawowych, organizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Polską Federację Producentów Żywności - mówiła Joanna Skowron z PIS.

Prowadzona po raz 7. akcja trafia do 700-800 tysięcy osób rocznie - od roku 2006 to już ponad 4,5 miliona uczniów. Poradniki i broszury oraz strona www.trzymajforme.pl propagują zdrowy styl życia wśród uczniów i nauczycieli, a do szkolnych sklepików zamiast coli czy chipsów trafiają kanapki, soki czy świeże i suszone owoce. Uczestnicy programu są bardziej zadowoleni ze swojego wyglądu, częściej jedzą surówki, a rzadziej słodycze, potrafią odczytać z etykiety informacje dotyczące żywności, a 70 procent rekreacyjnie uprawia sport.

Jak zauważyła Beata Prusińska - dietetyk z Centrum Naturhouse, wiele osób podejmuje próby odchudzania wielokrotnie - nawet powyżej 7 razy, a główną motywacją jest nie tyle troska o zdrowie (44 proc.), co o wygląd (46 proc.).

Dariusz Rycaj ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, doświadczony trener osobisty, zwrócił uwagę, że nie każda aktywność ruchowa nadaje się dla osób otyłych (nie powinny na przykład skakać, bo mogą uszkodzić stawy). Przykładem odpowiedniego dla otyłych sportu mogą być na przykład frisbee czy golf (oba te sporty pozwalają spalić ponad 400 kilokalorii w ciągu godziny), a także coraz popularniejszy marsz z kijkami - nordic walking. Przytoczył też spostrzeżenie XVI-wiecznego lekarza nadwornego królów Polski, Wojciecha Oczki "Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu". Oczko zalecał swoim pacjentom jazdę konną, zapasy, szermierkę, piłkę i tańce.

Przed "cudownymi" środkami odchudzającymi z niepewnych źródeł (kupowanymi za pośrednictwem Internetu czy u domokrążcy) przestrzegał dr Jacek Postupolski z PZH.

W wielu takich preparatach obecne są stosowane kiedyś jako leki odchudzające, lecz wycofane, sibutramina czy synefryna, a także przeczyszczająca fenoloftaleina, która może powodować raka jajnika.

Wątpliwej jakości leki często reklamowane są jako "naukowy przełom" i "nowy cudowny środek" - nawet, gdy określenia te dotyczą preparatów dawno już zakazanych w oficjalnym obrocie. Lepiej nie wierzyć więc reklamom, przekonującym o "całkowitym braku ryzyka" czy "gwarancji zwrotu pieniędzy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skuteczne odchudzanie! Jak żyć i nie przytyć
Komentarze (17)
M
Melinka
14 sierpnia 2014, 11:23
Dobre porady. Na pewno coś wykorzystam i będę dłużej spać. Mi pomogła też terapia biorezonansem http://terapia-odchudzanie-gliwice.pl/  bo przyśpieszyła przemianę materii i nie chcę mi się już tak jeść słodyczy.
B
Błażej
8 lipca 2014, 08:17
totalnie sie z tym zgadzam. Ważne jest nasze nastawienie, silna wola. Sama dieta i ćwiczenia nie dadzą wyników jeśli się do tego naprawdę nie przyłozymy! Na chudzianka.pl/odchudzanie-mezczyzn-wstep znalazłem bardzo fajny motywujący artykuł dla odchudzających się mężczyzn. naprawdę warto poczytać sobie takie publikacje i pozytywnie się nastawić ;)
N
Natally
30 kwietnia 2014, 11:07
Jestem bardzo zadowololna z slimcea, dzięki nim nie tylko schudłam, ale i zmieniłam styl mojego życia. Biorąc te tabletki przez trzy miesiące, schudłam 10 kilogramów, i waga cały czas mi się utrzymuje. Nie potrzebuje zrzucać więcej dlatego odstawiłam tabletki ale sport i dieta zostały w dalszym ciągu w moim życiu ;)
O
Oldzio
12 marca 2014, 13:33
Moja koleżanka dokładnie opisała swoją metodę, dzięki której schudła: srodkiodchudzajace com pl . Może komuś się przyda. Jej z trudem przyszło zgubienie nadprogramowych kilogramów. Ja schudłam dzięki niej o wiele szybciej i bez zbędnego stresu :)
K
Kinguś
19 listopada 2013, 14:04
trzeba czytać zawsze co zawierają dane suplementy. dla mnie odpowiednim rozwiązaniem były tabletki Slimcea. Bezpiecznie mnie odchudziły i nie uświadczfyłam efektu jojo ani nic takiego.
K
ks
29 października 2013, 12:17
Ja jestem w ciąży od końca nowicjatu i chwalę sobie, siostry pysznie gotują, kochance bebzol nie przeszkadza, żyć nie umierać.
H
Helenka
29 października 2013, 11:32
Ja spróbowałam po raz pierwszy tabletek wspomagających odchudzanie i wcale się nie zawiodłam.Foreverslim działa,kilogramy spadaja jest ok.
T
tomek
11 października 2013, 12:19
Właśnie zaczynam z tym foreverslim. Naczytałam się dużo o tabletkach, ich składzie, zasadach stosowania. W tym przypadku rzeczywiście są naturalne, mają pozwolenie na sprzedaż w Polsce. Jestem bardzo otyły, mam nadzieję, że uda się coś zmienić :(
J
jurats
10 października 2013, 13:48
A co powiecie na to - [url]http://tabletkina-odchudzanie.pl/[/url] Niby ranking najlepszych produktów na odchudzanie, ale czy faktycznie temu można wierzyć?
M
matarna
1 października 2013, 11:56
Spróbuj sobie wprowadzić tabletki foreverslim. Ja również przez lata próbowałaś chudnąć i kompletnie nie przynosiło to efektów. Efekty nadeszły dopiero wtedy, gdy do mojej diety dołączyło foreverslim. Przede wszystkim nie czuła wtedy aż takiej potrzeby jedzenia kiepskich posiłków. Wyeliminowałam to na stałe. Stracone 13 kg przywróciło mnie do życia, bo wcześniej, będąc otyłą, to nie było żadne życie.
JN
julia niemirska
30 września 2013, 11:47
Nic tak dobrze nie działa na nas jak zbilansowana dieta oraz ćwiczenia fizyczne.
IK
iza kamis
16 września 2013, 13:33
Raczej po jakie wspomagacze, zobacz to - http://tabletkina-odchudzanie.pl/ Bez tego trudno schudnąć, sama wiem po sobie. Tutaj masz ranking najlepszych tego typu produktów, bo w sieci znajdziesz tego multum, ale większość ma albo szkodliwy skład, albo sprzedawana jest na lewo. Te z rankingu faktycznie działają.
J
jaszczenka
28 maja 2013, 16:05
U mnie efekt dało połączenie tabletek o nazwie foreverslim z ćwiczeniami i rozsądną dietą. W zasadzie straciłam całą nadwagę, wróciłam do wagi z przed ciąży, trzymałam od tamtej pory stare ciuchy. Staram się teraz jeść rozsądnie. Z 11 straconych kg jak na razie nie wrócił mi ani jeden ;-)
K
KReola
27 maja 2013, 12:35
Jak ktoś nie wie, jak się odchudzić, a nie chce chodzić do dietetyka, albo nie ma na to pieniędzy, to może konsultować się mejlowo z dietetykiem, to o wiele tańsze, a równie skuteczne, polecam Pana Grzegorza Kowaluka z www.isto.pl
A
Ania
23 maja 2013, 12:14
od dzieciaka byłam zawsze na granicy wagi zalecanej dla mojego wzrostu i wieku. ale w liceum życie mi się zapętliło i... nie wiem jak, nie wiem kiedy, waga podskoczyła do 96-98 kg przy wzroście 1,80m. pięlęgniarka szkolna, lekarz rodzinny nie chcieli mi wierzyć, musiałam przy nich stawać na wadze bo nie było tego po nie widać, na szczęście. na studiach przeszłam na dietę Dukana, która wtedy była hitem, a teraz jest mocno krytykowana. przyznaję, że nie jest to najzdrowszy sposób na zbubienie wagi, ale to dzięki niej zgubiłam na stałe 10-12 kg. teraz czuję się dobrze i powrót do poprzedniej wagi byłby dla mnie koszmarem. przede mną kolejne 10, max 13 do zrzucenia. już bez diet, bez szargania się. niestety, nasze rodzime nawyki żywieniowe nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wagi, dbanie o linię jest jeszcze czasem uznawane za fanaberię, szczególnie przez babcie i ciocie :) dobrze, że chociaż uprawianie sportu wróciło do łask. dlatego bardzo się cieszę i popieram takie akcje jak ta opisana w artykule. mam nadzieję, że trafi do jak największej liczby uczniów!
B
Bożena
23 maja 2013, 07:01
U mnie korzystna była zmiana trybu życia. Po przejściu na emeryturę kupiłam sobie psa sporych rozmiarów. Opieka nad nim, spacery i świadomosc tego, że mogę robić to, co lubię, zadziałała fantastycznie. Schudłam sporo, widzę to po ubraniach. Zaznaczam, że nie przepadam za słodyczami.
R
RP
22 maja 2013, 16:14
2 tygodnie na diecie warzywno-owocowej i spadlo mi 3.5 kg. Nigdy nie czulam glodu, ale po diecie trzeba zachowac zdrowe zywienie, unikac cukrow i pieczywa.