Ukryte życie chrześcijan w Somalii

Ukryte życie chrześcijan w Somalii
pl.depositphotos.com
vaticannews.va/en/dm

Katolicka społeczność w Somalii jest bardzo mała. W całym kraju jest zaledwie kilkadziesiąt osób, które potajemnie wyznają chrześcijaństwo.  Wspólnotą chrześcijan opiekuje się biskup Giorgio Bertin OFM, który poświęcił swoje życie dla mieszkańców tego kraju.

Artykuł opracowany na podstawie vaticannews.va.

Sytuacja polityczna w pochłoniętej od 30 lat wojną domową w Somalii, nie jest dla chrześcijan terenem łatwym do życia. W kraju , który jest w stanie rozpadu od 1991 roku trwa wojna domowa. Państwo kontroluje zaledwie niewielką jego cześć, brak w nim stabilnych instytucji państwa. Po upadku prezydenta Mohammeda Siad Barre Somalia nie jest w stanie zapewnić swoim mieszkańcom bezpieczeństwa i podstawowej opieki.

Pomimo trudności i wyzwań w Somalii żyje mała wspólnota chrześcijańska. Opiekuje się nią biskup Giorgio Bertin OFM. Bertin, który poświęcił swoje życie dla mieszkańców tego kraju. Działał najpierw jako franciszkański misjonarz, a następnie biskup Dżibuti i administrator apostolski Mogadiszu.

Biskup doskonale zdaje sobie sprawę z warunków, w jakich żyją chrześcijanie, a także z sytuacji politycznej i gospodarczej kraju. Somalijska społeczność katolicka jest bardzo mała. W całym kraju jest zaledwie kilkadziesiąt osób, które potajemnie wyznają chrześcijaństwo.

Jedną z wpływowych islamskich organizacji terrorystycznych jest Asz-Szabab. Jak podaje biskup Bertin, działa w południowo-środkowej Somalii, a także w większych miastach kraju.

Od 1991 roku do głosu w Somalii zaczął dochodzić fundamentalny islam, który dąży do odbudowy społeczeństwa na podstawie prawa islamskiego. Od tamtego czasu chrześcijanie zaczęli być stopniowo marginalizowani. Obecnie politycy, choć nie są wrogo nastawieni do Kościoła, zwykle nie gwarantują chrześcijanom pomocy.

Katolicy w Somalii są obecni również przez dzięki pomocy Caritasu, który zapewnia pomoc humanitarną tamtejszej ludności, która znajduje się w trudnej sytuacji humanitarnej. Caritas pomaga zwłaszcza dzieciom i kobietom.

Momentem, kiedy pomoc Caritasu była szczególnie widoczna, był 2020 rok, kiedy tropikalny cyklon Gati zdewastował północno zachodni region kraju. Organizacja pomogła wtedy aż 3500 osobom na obszarze zarządzanym przez dżihadystów.  Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa Caritas w Somalii rozpoczął program nad pomocom Szomalijczykom w Mogadiszu, Garowe i Boosaaso, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Somalia należy do krajów o najtrudniejszych warunkach do życia. W 2011 roku z powodu wojny domowej, a także długotrwałej suszy na terenie Somalii ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z powodu głodu zmarło tam ok. 12 tys. osób.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Ukryte życie chrześcijan w Somalii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.