11 października rusza "Dziedziniec Dialogu"

(fot. Dziedziniec Dialogu, centrumjp2.pl)
KAI / mh

"Dziedziniec Dialogu" - cykl debat z udziałem wierzących i niewierzących odbędzie się 11 i 12 października w Warszawie. Ma to być początek stałego dialogu Kościoła ze środowiskami nauki, kultury i życia społecznego.

Wydarzenie to jest elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem "Dziedziniec pogan", którego inicjatorem był papież Benedykt XVI. Ich celem jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie.

W ramach stołecznej imprezy odbędzie się szereg koncertów, spotkań, wystaw, happeningów, a ich zwieńczeniem będą trzy debaty podejmujące temat relacji między wiarą a - kolejno - nauką, kulturą i społeczeństwem. We wszystkich dyskusjach udział weźmie kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

DEON.PL POLECA

Pierwsza debata "Dziedzińca Dialogu" odbędzie się w piątek, 11 października, o godz 12.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusji wokół relacji wiary i nauki udział wezmą: kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof A. Meissner, prof. Łukasz Turski i prof. Piotr Węgleński. Debatę poprowadzi prof. Piotr Gutowski. Czy napięcie pomiędzy "fizyką" a "metafizyką" jest stałym składnikiem doczesnej kondycji człowieka? Czy wiara i nauka zupełnie zakopały już dawny topór wojenny? Co doświadczenie badawcze nauk ścisłych mówi ludziom wierzącym? - to niektóre pytania, które staną przed uczestnikami spotkania.

Kolejna debata - dotycząca relacji wiary i kultury - odbędzie się tego samego dnia o godz. 16.00 w Teatrze Polskim. Organizatorzy zwracają uwagę, że kultura pozostaje wciąż miejscem spotkania tego co święte i tego co świeckie, zaś nawet kwestionowanie sacrum przez artystów może skłaniać odbiorców do stawiania sobie najważniejszych pytań - o istnienie Boga, sens czynienia dobra o skandal zła. Uczestnicy spotkania - Anna Karoń-Ostrowska, Jacek Dukaj, Andrzej Mencwel i Andrzej Seweryn - zastanowią się co mają sobie do zaproponowania artystyczni apologeci wiary i jej obrazoburcy i czy pomimo wyraźnych różnic, coś ich jednak łączy. Spotkanie poprowadzi publicysta i pisarz Jerzy Sosnowski. Gościem spotkania będzie będzie też przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi.

Ostatnia debata, "Wiara a społeczeństwo", będzie miała miejsce w sobotę 12 października w południe w Galerii Porczyńskich. W spotkaniu z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego uczestniczyć będą: kard. Gianfranco Ravasi, prof. Jerzy Kłoczowski, Andrzej Zybertowicz, Krzysztof Pomian, Aleksander Smolar i Irena Lipowicz. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski. Uczestnicy dyskusji będą sie zastanawiać m.in., czy w tak mocno podzielonym społeczeństwie możliwe jest spotkanie a nawet minimalny konsensus pomiędzy wierzącymi a niewierzącymi, pomiędzy wyznawcami krańcowo odmiennych stylów życia.

Rozpoczynający się 11 października "Dziedziniec" poprzedził cykl spotkań na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11), m.in. na temat: "Pogaństwo. Istnieje i dzieli?".

Wraz ze startem cyklu spotkań na 1Piętrze, na Salonie24 ruszyła blogosfera, w której młode, opiniotwórcze środowiska polskich intelektualistów debatują na tematy światopoglądowe, religijne czy etyczno-społeczne.

W blogosferze pojawią się wypowiedzi przedstawicieli m.in. duszpasterstwa dominikanów, portalu Rebelya, środowisk ludzi niewierzących, naukowców oraz publicystów czasopism "Kontakt", "Dywiz", "Christianitas", "Fronda", "Nowe Peryferie", "Nowy Obywatel", "Tygodnik Powszechny".

Innym wydarzeniem zapowiadającym "Dziedziniec" jest konferencja "Do źródeł Dziedzińca", która 10 października odbędzie się na UKSW. Wezmą w niej udział: Zbigniew Stawrowski (dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera), Andrzej Eliasz (rektor SWPS), o. Wiesław Dawidowski (prowincjał augustianów w Polsce), Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty). Spotkanie poprowadzi Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II od godz. 16.00.

Tego samego dnia będzie miało miejsce szereg wydarzeń kulturalnych i duchowych. W południe na skwerze im. ks. Twardowskiego zostanie odsłonięta ławeczka jego imienia. O 18.00 zaplanowano wernisaż wystawy "Cud sensu" na tym samym skwerze oraz koncert o godz. 20.00.

Od godz. 18 do 20.00 w kontenerze ustawionym na Placu Zbawiciela trwać będą debaty. Z kolei o godz. 11.00, 15.00, 18.00 i 20.00 w kościele środowisk twórczych na Placu Teatralnym Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej prowadzić będzie sesję medytacji.

Od 1 do 14 października przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu można obejrzeć wystawa "Papież dialogu-Papież Spotkania". Od 7 do 9 października w kinie Muranów zaplanowano pokazy filmowe ("Lourdes", "Ludzie Boga", "7 pieczęć") - każdy o godz. 18.30.

W dniach 10-12 października Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej poprowadzi medytacje w kościele środowisk twórczych na Pl. Teatralnym (w godzinach 11.00, 15.00 i 18.00).

Debaty będą transmitowane za pośrednictwem internetu oraz TVP.

Efektem "Dziedzińca" ma być publikacja podsumowująca i archiwizująca całe wydarzenie, która zawierać ma także poradnik jak założyć u siebie w parafii filię "Dziedzińca Dialogu".

Warszawski "Dziedziniec Dialogu" poprzedzi tematycznie i wzbogaci tegoroczny Dzień Papieski, który organizowany jest pod hasłem: "Papież dialogu". Dzień Papieski przypada 13 października.

W gronie instytucji wspierających "Dziedziniec Dialogu" znalazły się m.in. KAI, "Więź", Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski, Foksal Eleven, Duszpasterstwo Akademickie św. Anna, Areopag XXI, Teatr Polski, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednanie "Effatha", Poczta Polska, a wśród współorganizatorów są: Instytut Papieża Jana Pawła II, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i Narodowe Centrum Kultury. Patroni medialni to Telewizja Polska i Polskie Radio.

Szczegóły i program całego wydarzenia na stronie: dziedziniecdialogu.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

11 października rusza "Dziedziniec Dialogu"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.