16 gdańskich ksieży potwierdza zarzuty wobec abpa Głódzia. Napisali do Nuncjusza

16 gdańskich ksieży potwierdza zarzuty wobec abpa Głódzia. Napisali do Nuncjusza
fot. episkopat.pl
"Więź" / TVN24.pl / sz

Kapłani wyrazili gotowość do spotkania z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i opowiedzenia o tym, czego doświadczyli, współpracując z gdańskim arcybiskupem. Pod listem złożyli odręczne podpisy.

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia:

DEON.PL POLECAMy, niżej podpisani kapłani Archidiecezji Gdańskiej, potwierdzamy prawdziwość informacji zawartych w programie pt. "Czarno na białym" wyemitowanym przez stację TVN24 w dniu 24 października 2019 roku i wyrażamy gotowość ponownego przedstawienia wspomnianych w nim faktów wobec Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Jego Ekscelencji Abpa Salvatore Pennacchio.

Gdańsk, 28.10.2019

16 kapłanów Archidiecezji Gdańskiej*


*Swoją tożsamość kapłani ujawnili w oryginale pisma przekazanym do abpa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

***

W zeszłym tygodniu TVN24 ujawnił, że w Gdańskiej Kurii oraz rezydencji arcybiskupiej dochodziło do mobbingu i znęcania się psychicznego nad podwładnymi abpa Sławoja Leszka Głódzia. "Kupczenie parafiami, terror psychologiczny i pławienie się w luksusach. Tak wygląda codzienność abpa Sławoja Leszka Głódzia, według zeznań księży z jego diecezji" - pisał o tej sprawie Karol Kleczka.

„Jeśli byłaby to prawda, jest to skrajna patologia. To coś, co niszczy nie tylko Kościół w relacjach, ale niszczy ludzi wewnętrznie” – mówił ks. prof. Adam Świeżyński z UKSW, jedyny kapłan, który zgodził się wystąpić przed kamerą, podając tożsamość. Reszta księży zrezygnowała lub wypowiadała się anonimowo.

Wobec ostatnich dwóch Nuncjuszy Apostolskich w Polsce sformułowano również zarzut, że nie zareagowali oni, gdy już kilka lat wcześniej wpłynęły oficjalne skargi na zachowanie gdańskiego metropolity. Pismo w tej sprawie ponownie trafiło właśnie do Nuncjatury, a jego kopia do mediów. Czekamy na reakcję abpa Salvatore Pennacchio.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gian Franco Svidercoschi

Kościół. Świętość i grzech. Nadzwyczajne dobro i odwieczne zło.

Od starożytności chrześcijaństwo zmaga się z dwoma demonami: klerykalizmem i pedofilią. Ten piekielny związek, który wyrządził wiele krzywd, został rozbity całkiem niedawno. A towarzyszyło temu wielkie...

Skomentuj artykuł

16 gdańskich ksieży potwierdza zarzuty wobec abpa Głódzia. Napisali do Nuncjusza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.