17 czerwca ingres abp. Adriana Galbasa

17 czerwca ingres abp. Adriana Galbasa
Abp Adrian Galbas. (Fot. Archidiecezja katowicka)
KAI/dm

„Zapraszam Was - duchownych i świeckich - do wspólnej wędrówki. Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem!” - pisze nowy metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Jego ingres do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się w sobotę 17 czerwca o godzinie 11.00.

Nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła w środę, że papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego został tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas SAC.

W ogłoszonym dziś słowie zatytułowanym „Zapraszam Was do wspólnej drogi” nowy metropolita katowicki przywołał zapis z Ewangelii św. Łukasza, kiedy Maryja po zwiastowaniu Ducha Świętego wyrusza w drogę, by opowiedzieć innym o wielkich dziełach, jakich doświadczyła od Boga ale też posłuchać, o tym, jak Bóg działa w życiu innych.

„Ta scena jest obrazem Kościoła - wskazał abp Galbas. - To Kościół synodalny, Kościół, który wychodzi i idzie, który nieustannie jest w drodze. Kościół spotkania. Taki Kościół chciałbym razem z Wami budować tu, na Górnym Śląsku - zadeklarował hierarcha.

Jak podkreślił abp Galbas, chodzi o taki Kościół, „do którego każdy jest zaproszony i w którym każdy znajdzie swoje miejsce”; Kościół, „który nie zamyka ani nawet nie przymyka oczu na problemy, ale też nie pozwoli, aby one go sparaliżowały i zatrzymały w misji głoszenia Dobrej Nowiny. Kościół, który - mocą łaski Bożej - wciąż się odbudowuje i odnawia, który uparcie pragnie większej doskonałości i do niej dąży”.

DEON.PL POLECA

Abp Galbas zachęcił też duchownych i świeckich do wspólnej wędrówki. „Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg” - apeluje nowy metropolita katowicki.

Hierarcha zaprosił też wszystkich do udziału w ingresie do katedry w Katowicach. Odbędzie się on w sobotę 17 czerwca o godzinie 11.00.

„Wasza obecność będzie dla mnie bardzo miła i bardzo ważna. Przyjdźcie!” - zachęca abp Adrian Galbas.

***

Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią.

W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. W latach 1987-1988 odbył Nowicjat w Ząbkowicach Śl., a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym SAC w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 roku w Ołtarzewie przyjął święcenia prezbiteratu.

W latach 1994-1995 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995-1998 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był jednocześnie studentem Wyższej Szkoły Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL. W latach 1998-2002 był prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, a od 2002 do 2005 radcą w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC. W latach 2002-2003 był Sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił po raz kolejny funkcję radcy w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC w Poznaniu.

W 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii w zakresie teologii duchowości, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011-2019 był Przełożonym Prowincjalnym Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany przez papieża Franciszka Biskupem Pomocniczym Diecezji Ełckiej, ze stolicą tytularną Naisso.

Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 roku w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był biskup ełcki Jerzy Mazur, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W diecezji ełckiej był min.: Wikariuszem Generalnym, Przewodniczącym Komisji ds. Architektury i Sztuki, Moderatorem Kurii Biskupiej oraz odpowiedzialnym za formację stałą kapłanów z młodszych roczników święceń.

4 grudnia 2021 roku został mianowany przez papieża Franciszka Arcybiskupem Koadiutorem Archidiecezji Katowickiej.

W Konferencji Episkopatu Polski jest Przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper, George Augustin

Miłość, która wykracza poza granice, znajduje się u podstaw tego, co nazywamy „przyjaźnią społeczną”. Gdy miłość ta jest autentyczna, wówczas przyjaźń w obrębie społeczeństwa umożliwia prawdziwą powszechną otwartość.

Żyjemy w świecie, w którym zmiany gwałtownie...

Skomentuj artykuł

17 czerwca ingres abp. Adriana Galbasa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.