18. Spotkanie Młodych Lednica 2000

Zobacz galerię
18. Spotkanie Młodych Lednica 2000
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk))
KAI / mh / psd

Ponad 70 tys. młodych uczestniczy w 18. Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich zainicjowanym przez dominikanina o. Jana Górę. Centralnej Mszy św. w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego przewodniczył nowy Prymas Polski, który przyjechał na Lednicę po swoim ingresie do katedry gnieźnieńskiej. Hasłem spotkania są słowa "W imię Syna" a tematyka celebracji dotyczy relacji synostwa względem Boga.

Abp Wojciech Polak zaapelował do młodych, by dawali świadectwo wiary i zapewnił ich, że od początku swojego posługiwania biskupiego "kocha Lednicę". Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem "W imię Syna" i przy krzyżu i ikonie Salus Populi Romani - symbolach Światowych Dni Młodzieży, które peregrynują po Polsce. Młodzież będzie czuwała do późnych godzin nocnych, a po północy przejdzie przez Bramę Rybę, dokonując wyboru Jezusa Chrystusa.

Pod Bramą Rybą na Lednicy obecni są także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i jego zastępca metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Eucharystię koncelebrują także księża, którzy przyjechali na lednickie spotkanie wraz z młodzieżą. - Jesteście dobrem narodowym - mówił do nich o. Jan Góra OP i dziękował za towarzyszenie młodzieży. Wyraził radość, że "Lednica ma swoje miejsce w krajobrazie polskiego duszpasterstwa" i że dzisiejszej Mszy na Lednicy przewodniczy "nasz wypróbowany przyjaciel" - abp Polak.

DEON.PL POLECA

Prymas Polski, który dziś w południe odbył ingres do katedry w Gnieźnie zapewnił młodzież, o swojej radości, że w tym ważnym dla niego dniu może być na Lednicy. - Od początku mojego posługiwania biskupiego kocham Lednicę. Przyprowadził mnie tutaj abp Henryk Muszyński - wspomniał swego poprzednika prymasa-seniora, który także w tym roku przybył na lednickie spotkanie młodych.

Zwracając się do młodych powiedział, że w ich twarzach dostrzega twarz Chrystusa. - Dziś spotykamy się, by powiedzieć sobie, że jesteśmy synami w Synu Jednorodzonym Jezusie Chrystusie - odkryć i uwierzyć w nasze przybrane synostwo i żyć nim każdego dnia - mówił.

Dominikaninowi o. Górze podziękował, "że tak wiernie trwa na Lednicy - już18 lat". - Wchodzimy w wiek dojrzały. Zdolni by dawać świadectwo i o to bardzo Lednicę proszę - powiedział abp Polak.

Tegoroczne spotkanie jest także wielkim dziękczynienie młodych za kanonizację św. Jana Pawła II. Uczestnicy 18. "pełnoletniego" już spotkania obchodzili także "osiemnaste urodziny", gdyż jak mówił o. Góra - to wiek dojrzałości, ale i odpowiedzialności za dalsze wybory życiowe.

W godzinach południowych odbyło się Lednickie Nabożeństwo Pokutne, któremu przewodniczył abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. - Warunkiem postawionym przez abp. Krajewskiego dotyczącym jego przyjazdu na Lednicę było to, aby o. Góra poszedł wraz z nim do spowiedzi na Polach Lednickich. Obietnica, oczywiście, została zrealizowana - opowiadali młodzi organizatorzy Spotkania na Lednicy.

Spotkanie rozpoczęło się procesją Orłów Lednickich. Przy śpiewie Bogurodzicy i dźwiękach dzwonu jubileuszowego wniesiono symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę maryjną Salus Populi Romani oraz relikwie św. Wojciecha.

Pierwszą częścią Spotkania była celebracja "Jezus jest Synem!". Młodzież wysłuchała poruszającego wystąpienia bp. Edwarda Dajczaka, który wyjaśniał, co o Jezusie mówi Wyznanie Wiary. Następnie listonosze - siostry zakonne i harcerze - rozdawali uczestnikom spotkania listy, które młodzi napisali wcześniej i przywieźli ze sobą

Tuż przed Mszą na Pola Lednickie wbiegło 86 maratończyków którzy w południe wystartowali sprzed Poznańskich Krzyży. Po pokonaniu 46 km z Poznania, młodzież zebrana na Lednicy powitała ich gromkimi oklaskami.

Podczas Mszy św. młodzież odnowiła przyrzeczenia chrzcielne. Wcześniej wysłuchała czytań liturgicznych i homilii bp. Grzegorza Rysia z Krakowa. Powiedział on m.in., że gdyby trzeba było streścić całą Ewangelię w jednym rozdziale to byłby to 15 rozdział Ewangelii wg św. Łukasza - przypowieść o ojcu i dwóch synach, znana jako przypowieść o marnotrawnym synu.

Zwrócił uwagę, iż właśnie w ten wieczór czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego "z całym Kościołem uświadamiamy sobie działanie Ducha świętego w nas". Za św. Pawłem mówił, że "już jesteśmy synami Boga", ale zarazem "wszystko w nas woła: pragniemy być przybranymi dziećmi Boga". - Duch w nas woła, żeby ta relacja ojca i syna dopełniła się. Po stronie ojca nie ma wątpliwości, przeszkoda jest w nas - z naszej winy nasza ta relacja nie jest doskonała - wyjaśniał.

- Wezwanie do synostwa to nie jest moralizowanie: zachowujcie się jak dzieci, bądźcie dziećmi dla Boga, ojczyzny, rodziców. Bądźcie porządni. Nic takiego. Mówimy wam: dziś jest wieczór otwarcia się na Ducha. Im więcej w nas Ducha świętości tych więcej w nas synostwa - podkreślił bp Ryś.

Bp Ryś wskazał na dwie postawy przeciwne synostwu. Jedną reprezentuje młodszy syn z przypowieści, który nie potrafi być zależny od ojca, bo - jak stwierdził bp Ryś - "wmówiono mu by ‘przeciąć pępowinę’ raz na zawsze i wziąć co swoje". Drugi, zostaje w domu, ale nie jest synem - tylko niewolnikiem. Nie przeżywa swojej relacji z Ojcem jako syn ale jako niewolnik. Obaj są nieszczęśliwi - stwierdził kaznodzieja.

Każdy z nas, jeśli jesteśmy szczerzy wobec siebie, odnajduje tych dwóch w sobie. Duch, który przenika serca, kiedy to serce jest słabe, ten Duch krzyczy w nas: chcemy być Twoimi przybranymi dziećmi. Uczyń nas twoimi synami - modlił się bp Ryś.

Symbolami tegorocznego spotkania są: pierścień z napisem "W Tobie mam upodobanie" - symbolizujący przynależność do Boga Ojca i odpowiedzialność za przekazane młodym dziedzictwo; Lednicki Dowód Osobisty - jako symbol dojrzałości samego spotkania i jego uczestników; Banknot Wdzięczności - odpowiedź na dary, które otrzymuje się od rodziców i wychowawców - młodzi mają go przekazać po powrocie rodzicom w dowód wdzięczności za miłość, poświęcenie i opiekę; wreszcie list miłosny - do jego napisania, w imieniu Boga do innego człowieka, zachęceni byli wszyscy uczestnicy. Taki list napisał również o. Góra. .

Na zakończenie Mszy św. abp Polak pobłogosławił i nałożył krzyże misyjne 10 młodym salezjańskim wolontariuszom misyjnym, którzy wyjadą na rok na misje. Wspomniał także, o przypadającej jutro, 40. rocznicy święceń kapłańskich o. Jana Góry. Nawiązując do zwyczaju ucałowania rąk neoprezbiterów po przyjęciu sakramentu święceń, abp Polak w imieniu uczestników Lednickiego Spotkania ucałował dłonie jubilata. - Zaproś nas na złoty jubileusz! - dodał z uśmiechem.

Część trzecia spotkania - celebracja pod hasłem "Ty jesteś Synem!" będzie zwracała uwagę na różne aspekty synostwa: Boży, ludzki i społeczny. Będzie mowa o byciu zarówno dzieckiem Boga, jak i ziemskim rozumieniu słowa synostwo - byciu wdzięcznym za rodziców i odpowiedzialności za nich. Z kolei synostwo społeczne niesie ze sobą obowiązek wdzięczności wobec ojczyzny, Kościoła oraz za ojczystą mowę, ziemię, kulturę i wspólnotę narodową.

Po Mszy miało miejsce symboliczne przekazanie ognia wiary i tradycji przywiezionego z Ostrowa Lednickiego, po czym rozpocznie się godzina poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Pół godziny później zaplanowano transmisję przesłania papieża Franciszka do ledniczan (z tłumaczeniem na jęz. polski).

Na zakończenie czuwania młodzież w ciszy adorowałą Najświętszy Sakrament. Tradycyjnie dokonała także wyboru Chrystusa oraz przeszła przez Bramę III Tysiąclecia.

Nad animacją i programem muzyczno-tanecznym na Lednicy czuwało 700 tancerzy pod przewodnictwem Kazimierza Hojny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

18. Spotkanie Młodych Lednica 2000
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.