2 tys. międzyrzeczan przywitało kard. Dziwisza

2 tys. międzyrzeczan przywitało kard. Dziwisza
2 tys. międzyrzeczan przywitało kard. Dziwisza (fot. Pomnik Wolności/ podlasie24.pl)
KAI / ad

Ponad 2 tys. międzyrzeczan witało dziś rano kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita Krakowski przybył do tego niewielkiego miasta w diecezji siedleckiej, aby odebrać nadany mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta oraz wziąć udział w miejskich obchodach 30-lecia utworzenia "Solidarności".

Helikopter, na pokładzie którego podróżował kard. Dziwisz, wylądował ok. godziny 9.30. Na powitanie dostojnego gościa przybyło ok. 2 tys osób, wśród nich kapłani, władze miasta Międzyrzec Podlaski, członkowie Akcji Katolickiej, siostry zakonne, strażacy oraz mieszkańcy Międzyrzeca i okolic.

Podczas przemówienia powitalnego metropolita krakowski przyznał, że wprawdzie jest przyzwyczajony do wielkich powitań, w których uczestniczył z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, ale nie spodziewał się takiego powitania bez Papieża Polaka. Dodał, że choć nie był nigdy w Międzyrzecu, to z okien helikoptera dostrzegł, że to bardzo piękne miasto. - Byłem kiedyś z kardynałem Wojtyłą w Kodniu, znam waszą męczeńską Ziemię Podlaską, ziemię Męczenników Podlaskich, którzy oddali swoje życie za wiarę - dodał.

Nawiązał też do 30 rocznicy powstania "Solidarności" i Pomnika Wolności, który zostanie poświęcony w Międzyrzecu.

Honorowe obywatelstwo Międzyrzeca Podlaskiego zostało nadane Księdzu Kardynałowi na wniosek społeczności miejscowej Szkoły Podstawowej Nr 3, za pomoc w nadaniu placówce imienia Jana Pawła II. Kardynał Dziwisz przekazał też szkole papieską piuskę, krzyż jerozolimski i witraż z herbem papieskim.

Jeden z inicjatorów uroczystości ks. kan. Józef Brzozowski proboszcz parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu mówi, że wizyta kard. Dziwisza wpisuje się we wspaniałą historię Międzyrzeca Podlaskiego. - Międzyrzec Podlaski od kilku wieków był związany z Krakowem. Już w XII w. misjonarze z Krakowa docierali w te okolice, a proboszczami parafii św. Mikołaja byli duchowni związani z Królewskim Grodem. W XVII w. naukowiec, matematyk, astronom, filozof i teolog Jan Brożek, rektor Akademii Krakowskiej został proboszczem tej parafii i rezydował w mieście nad Krzną od 1636 r.- wyjaśnił ks. kan. Józef Brzozowski.

Kapłani z Krakowa pomagali także Unitom Podlaskim. - Mam nadzieję, że tak ważne wydarzenie przyczyni się do tego, że wielu historyków sięgnie do źródeł i związki Międzyrzeca Podlaskiego z Krakowem zostaną bardziej podkreślone - powiedział ks. Brzozowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

2 tys. międzyrzeczan przywitało kard. Dziwisza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.