200 lat bernardynek w Górach Świętokrzyskich

200 lat bernardynek w Górach Świętokrzyskich
(fot. Wikimedia Commons / lic. CC)
KAI / mc

Trzej biskupi kieleccy oraz kilkudziesięciu kapłanów będą w sobotę 18 lipca celebrowali Mszę św. dziękczynną za obecność w klasztorze klauzurowym w Górach Świętokrzyskich - w św. Katarzynie u podnóża Łysicy - sióstr bernardynek. Mniszki przybyły tutaj 18 lipca 1815 r. z Drzewicy.

Mszy św. dziękczynnej w kościele św. Katarzyny będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski, który także powie kazanie.
Bernardynki wywodzą się z Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Początek wspólnotowego życia zamkniętego to 1459 r. i klasztor na krakowskim Stradomiu. W 1561 r. Pius II dla pierwszych sióstr żyjących w klauzurze nadał ustawy połączone ze ślubami. Nowelizacje ustawowe następowały z nadania kolejnych papieży - Mikołaja IV, Leona X.
Początki klasztoru drzewickiego - macierzystego dla św. Katarzyny - to 1626 r. Gdy klasztor w Drzewicy spłonął siostry, zgodnie z decyzją kapituły i na zaproszenie biskupa Wojciecha de Boża Wola Górskiego - osiedliły się w św. Katarzynie. Do klasztoru pod Łysicę przybyło wówczas 8 sióstr.
Do II wojny światowej mniszki utrzymywały się z jałmużny oraz z posagów. Na co dzień siostry oddawały się przede wszystkim modlitwie, wykonywały prace domowe, specjalizowały się w hafcie. Podczas okupacji z narażeniem życia niosły pomoc partyzantom.
Po wojnie z pomocą tercjarek prowadziły szeroko znaną szkołę dla dziewcząt, funkcjonującą jeszcze w latach 60. Uczennice - dziewczęta głównie z chłopskich rodzin, uczyły się prac domowych, poznawały także podstawy języka polskiego. Gdy otworzono szkołę powszechną w św. Katarzynie, szkoła sióstr została zamknięta.
Obecnie siostry są organistkami, zakrystiankami, dbają o kwiaty i bieliznę kościelną, starają się sprostać zainteresowaniu ze strony turystów, a przede wszystkim przyjmują intencje i oddają się modlitwie. Nadal uprawiają ogród, z którego słynie św. Katarzyna - sad i warzywniak, mają także miody z własnej pasieki.
Od kilku lat w stały cykl codziennej modlitwy, z racji zbliżającego się jubileuszu, siostry włączyły godzinną, odbywaną indywidualnie adorację Najświętszego Sakramentu. Raz w miesiącu, w rocznicę przybycia mniszek do św. Katarzyny, jest specjalna modlitwa z kolejnymi tajemnicami różańcowymi. Regularnie mniszki odmawiały też nowennę, stanowiącą kilkuletnie przygotowanie do jubileuszu 200-lecia. Od półtora roku ks. Jarosław Majka, proboszcz w św. Katarzynie, prowadzi raz w miesiącu dzień skupienia, z konferencją, wystawieniem Najświętszego Sakramentu, koronką do Miłosierdzia Bożego i Mszą św.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

200 lat bernardynek w Górach Świętokrzyskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.