Upamiętniono 200. rocznicę bitwy pod Waterloo

Upamiętniono 200. rocznicę bitwy pod Waterloo
(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
PAP / mg

W belgijskim Waterloo upamiętniono w czwartek 200. rocznicę bitwy, która przypieczętowała upadek Napoleona Bonaparte i zapoczątkowała nowy porządek polityczny w Europie. Premier Belgii Charles Michel podkreślił, że rocznica jest okazją, by uczcić pojednanie.

-Bardziej niż bitwę, chciałbym dziś uczcić pojednanie - powiedział Michel w przemówieniu podczas ceremonii u stóp czterdziestometrowego Kopca Lwa, usypanego na polu batalii pod Waterloo. - Dawni wrogowie stali się dziś sojusznikami - dodał.

Gospodarzami uroczystości byli król Belgów Filip i królowa Matylda. Pod Waterloo przybyli w czwartek król Niderlandów Wilhelm Aleksander i jego żona Maxima, wielki książę Luksemburga Henryk z żoną Marią Teresą, a Wielką Brytanię reprezentował książę Kentu Edward, kuzyn królowej Elżbiety II. Francja i Niemcy wysłały na uroczystości swoich ambasadorów. Zaproszono również potomków uczestników bitwy pod Waterloo.

DEON.PL POLECA

Po złożeniu wieńców minutą ciszy uczczono pamięć tysięcy żołnierzy, którzy polegli w bitwie. Potomkowie dowódców wrogich armii symbolicznie uścisnęli sobie dłonie.

18 czerwca 1815 r. armia byłego cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego, który kilka tygodni wcześniej uciekł z wygnania na Elbie, została ostatecznie pokonana pod Waterloo przez sprzymierzone armie: angielską pod dowództwem księcia Wellingtona i pruską, dowodzoną przez feldmarszałka von Bluechera.

W piątek i w sobotę na dawnym polu bitwy odbędzie się spektakularna rekonstrukcja starcia sprzed 200 lat z udziałem 5 tysięcy statystów. Na piątkowy wieczór zaplanowano rekonstrukcję ofensywy francuskiej, a na sobotę - kontrataku sił sprzymierzonych.

Rekonstruktorzy pochodzą z 40 krajów świata. Około 160, w tym 20 kawalerzystów, przyjechało z Polski. Jak powiedział PAP prezes Fundacji Polonia International Andre Pakulski, będą oni ubrani w mundury żołnierzy Księstwa Warszawskiego i naturalnie będą walczyć pod komendą francuską. Od 1990 r. w miejscowości Lasne nieopodal Waterloo znajduje się tablica upamiętniająca polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwie.

Według organizatorów spektakl obejrzy blisko 200 tysięcy widzów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Upamiętniono 200. rocznicę bitwy pod Waterloo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.