200-lecie Papieskiej Akademii Archeologii
„Współczesny świat coraz bardziej potrzebuje pamięci historycznej” – przypomniał kard. Tarcisio Bertone na otwarcie 9 grudnia w Pałacu Kancelarii w Rzymie obchodów 200. rocznicy powstania Papieskiej Rzymskiej Akademii Archeologii.
Watykański sekretarz stanu jest z urzędu kardynałem protektorem tej instytucji, będącej jedną z 11 akademii papieskich. Purpurat przekazał wyrazy uznania i błogosławieństwo Papieża dla obchodzącego 200-lecie gremium archeologów.
Kard. Bertone wskazał, że mimo nastawienia dominującej obecnie kultury na to, co doraźne, coraz częściej pojawiają się utwory – np. powieści, filmy – których bohaterowie poszukują korzeni własnych albo swojej rodziny czy narodu. Dlatego rozwijanie dziś wiedzy archeologicznej odpowiada na pilną potrzebę kulturalną, dotyczącą jakości ludzkiego życia i cywilizacji.
- O potrzebę tę Kościół troszczył się zawsze i Benedykt XVI często zwraca uwagę na nią uwagę, poruszając temat chrześcijańskich korzeni Europy – zauważył sekretarz stanu. – Kościół jest niewątpliwie jedną z instytucji, myślę że można powiedzieć główną, które promują pamięć historyczną ludzkości: żywe poczucie przeszłości, by głęboko rozumieć teraźniejszość i planować przyszłość.
Ponadto kard. Bertone przypomniał, że Rzymska Akademia Archeologii powstała w 1810 r. za pontyfikatu Piusa VII w dramatycznym okresie wojen napoleońskich, gdy Wieczne Miasto ucierpiało prześladowania Kościoła i rabunek dóbr kultury. Dowodzi to, że dążenie do prawdy i wiedzy nie zna barier reżimu politycznego, czego świadectwa mamy w każdej epoce. - Tak było również podczas wielkich reżimów totalitarnych XX wieku – dodał purpurat.
Skomentuj artykuł