25 pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu

25 pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu
(fot. Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported / CC BY-SA 3.0)

"Niewiastę dzielną któż znajdzie. Jej wartość przewyższa perły" (Prz 31,10) - pod takim hasłem w piątek zakończyła się 25. Pielgrzymka Płocka z Bieżunia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości narodu. Uczestniczyło w niej 68 osób, a 11 z nich podpisało Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, czyli zobowiązanie do abstynencji. Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Podczas Mszy św. w niepokalanowskiej bazylice bp Bronakowski dziękował pątnikom za podjęcie trudu pielgrzymowania w intencji trzeźwości narodu. W ten sposób stali się oni świadkami wiary i pokazali, że potrafią dobrze przeżywać swoją wolność.

"Na matkach ciąży obowiązek troski o dobrą atmosferę przekazywania wiary w rodzinie oraz o postawę trzeźwości" - podkreślał przewodniczący KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Pielgrzymi z diecezji płockiej rozpoczęli peregrynację 6 lipca. W gorące, lipcowe dni szli m.in. przez Siemiątkowo, Drobin, Bulkowo, Rębowo i Kampinos. W czasie pielgrzymki konferencje i świadectwa dotyczyły roli kobiety, zwłaszcza matki i żony, troszczącej się o przekazywanie wiary w rodzinie oraz promowanie postawy trzeźwości - w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II.

DEON.PL POLECA

Podczas osobistych świadectw pątniczki zwracały uwagę, jak ważna w małżeństwie jest relacja z teściową oraz jej relacja do syna. Teściowa powinna wspierać synową w działaniach związanych z walką z uzależnieniem syna, w innym razie synowa niewiele może zdziałać.

Poza tym w poszczególnych miejscowościach odbywały się wieczorne apele modlitewne z udziałem mieszkańców, natomiast 10 lipca podczas Mszy św. w Górkach Kampinoskich 11 pątników podpisało Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, czyli zobowiązało się do abstynencji.

Na zakończenie pielgrzymki pątnicy z diecezji płockiej w Niepokalanowie wzięli udział Mszy św. z udziałem uczestników dwóch pielgrzymek: 25 płockiej i 17 łomżyńskiej, która jest duchową "córką" pielgrzymki płockiej.

Poza tym pątnicy modlili się o beatyfikację Sługi Bożego Mateusza Talbota, alkoholika, abstynenta, apostoła trzeźwości. W Płocku - Trzepowie, gdzie znajduje się Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej, usytuowany jest jedyny w Polsce pomnik Irlandczyka, który 40 lat przeżył w abstynencji.

Przewodnikiem pielgrzymki trzeźwościowej był o. Tomasz Ludwiczak, franciszkanin konwentualny z Łodzi, natomiast jej kierownikiem - wikariusz parafii w Tłuchowie ks. Wojciech Czajkowski. Wędrowało w niej 68 osób - w tym wiele osób młodych, a także 5 kleryków płockiego Wyższego Seminarium Duchownego. Pątnikom pieszym towarzyszyli pątnicy duchowi.

Pielgrzymkę zorganizował Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej, którym kieruje ks. kan. Zbigniew Kaniecki, proboszcz parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie oraz Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom "Filadelfia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

25 pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.