27 stycznia: Płomień Pamięci dla ofiar Holocaustu

27 stycznia: Płomień Pamięci dla ofiar Holocaustu
(fot. Eneas De Troya/flickr.com/CC BY 2.0)
6 lat temu
KAI/jssj

O włączenie się katolików w akcję "Płomień Pamięci" i zapalenie 27 stycznia świec w oknach w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu - zaapelował dziś bp Mieczysław Cisło. Przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem wyjaśnia, że gest ten ma być wyrazem solidarności z wszystkimi ofiarami Holocaustu.

Zapalenie świecy w oknach domów to zarazem gest solidarności z narodem żydowskim i naszymi "starszymi braćmi w wierze", którzy wciąż opłakują swoich bliskich, ofiary systemu nazistowskiego - podkreśla w rozmowie z KAI bp Cisło, zachęcając do przyłączenia się do inicjatywy.

Akcja "Płomień Pamięci" organizowana w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu spotyka się z coraz większym zainteresowaniem i odzewem różnych kręgów społecznych w Polsce - zauważają jej organizatorzy z Fundacji Shalom. "Nie możemy przywrócić świata, który uległ Zagładzie. Jednak naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o nim jako przestrogę na przyszłość, a także jako część wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa - podkreślają. Dlatego 27 stycznia o godz. 18 również w Polsce w oknach domów zapłoną świece na znak solidarności i pamięci.

Organizatorzy akcji zachęcają także, by w Apelu Pamięci przypomnieć nazwiska żydowskich mieszkańców przedwojennych, polskich miasteczek. - Jeżeli katolicy pamiętają swoich przedwojennych sąsiadów, albo może rodzice opowiadali im o Żydach zasłużonych dla naszej społeczności, to tym bardziej winniśmy im pamięć - mówi w rozmowie z KAI bp Cisło.

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem zwrócił też uwagę, iż w tym roku przypada 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. W większości ponieśli tam śmierć Żydzi, ale także i inne narodowości, włącznie z Polakami, dlatego warto również przy tej okazji wspomnieć i innych więźniów, zwłaszcza tych, którzy nie doczekali wolności a tragiczny los połączył ich razem z Żydami, ponad narodowościami i ponad religiami - dodał biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowiony został w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody wyznaczono na 27 stycznia - dzień, w którym przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego hitlerowskiego obozu w Auschwitz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

27 stycznia: Płomień Pamięci dla ofiar Holocaustu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.