29 kwietnia pielgrzymka księży do Dachau, by upamiętnić męczeństwo duchownych

(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

29 kwietnia, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau, odbędzie się pielgrzymka polskiego duchowieństwa, by poprzez modlitwę upamiętnić pomordowanych tam polskich księży - poinformowało PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

W przekazanej informacji, zastępca sekretarza generalnego KEP ks. Jarosław Mrówczyński przypomniał, że w obozie tym więziono niemal 1800 polskich kapłanów, a co drugi złożył ofiarę z życia. "Oddali życie za Jezusa i za nas" - podkreślił.

Ks. Mrówczyński poinformował, że pielgrzymkę duchowieństwa do byłego obozu Dachau organizuje Polska Misja Katolicka w Niemczech przy wsparciu Kościoła katolickiego w Niemczech. "Nasza pielgrzymka i polsko-niemieckie obchody kościelne będą częścią niemieckich obchodów państwowych. Księża z Polski włączą się w obchody w dniu wyzwolenia obozu, czyli 29 kwietnia" – wyjaśnił. Dodał, że właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

"W Dachau będziemy modlić się za pomordowanych duchownych, dziękować za ich niezłomną wiarę i świadectwo życia. Pamięć o pomordowanych jest przestrogą na przyszłość, która skłania do modlitwy o pokój i pojednanie między narodami" – zaznaczył ks. Mrówczyński. Podkreślił, że kapłani są szczególnie powołani do tego, by kultywować pamięć o swoich poprzednikach zamordowanych i nieludzko traktowanych w obozie w Dachau.

Ks. Mrówczyński stwierdził też, że zamordowani w Dachau duchowni to wzór do naśladowania dla obecnych i przyszłych kapłanów. "Możemy uczyć się od nich ofiarności, miłości do Jezusa i bliźnich, wierności powołaniu i trwania przy krzyżu Chrystusowym. Są także dowodem na to, jak wielka siła płynie z modlitwy. Więzieni i pomordowani kapłani świadczą, że siła ducha, której źródłem jest sakrament kapłaństwa może pokonać nieludzkie warunki, bicie, poniżanie, tortury, głód i strach przed egzekucją, która mogła nastąpić w każdej chwili" – zauważył.

Zastępca sekretarza generalnego KEP dodał, że kapłani w Dachau potajemnie sprawowali sakramenty i wzajemnie prowadzili dla siebie rekolekcje, w których podkreślali znaczenie drogi krzyżowej Chrystusa. "Tak wiernie przeżywana posługa kapłańska jest źródłem łask dla kolejnych pokoleń księży" – zaznaczył.

Obóz w Dachau jest symbolem męczeństwa polskich kapłanów w czasie II wojny światowej. Niemieccy naziści zesłali tam łącznie 2794 duchownych, w tym 1773 z Polski. W Dachau zamordowano 868 duchownych z naszego kraju. Eksterminacja biskupów, księży i zakonników w Dachau była częścią planu niszczenia Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

29 kwietnia pielgrzymka księży do Dachau, by upamiętnić męczeństwo duchownych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.