39. doroczne spotkanie Ruchu Światło-Życie

6 lat temu
PAP / drr

Ok. 1,1 tys. osób koordynujących działalność katolickiego Ruchu Światło-Życie przybyło na trwające od piątku doroczne spotkanie na Jasnej Górze. Rozważają przede wszystkim dokument papieża Franciszka poświęcony ewangelizacji we współczesnym świecie.

Ruch Światło-Życie, zwany potocznie oazowym, to najliczniejszy ruch w polskim Kościele. W ostatnich latach skupia się na ewangelizacji, by lepiej docierać do współczesnego człowieka i nieść światu przesłanie Ewangelii.

Coroczna czterodniowa Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie jest najważniejszym w roku spotkaniem jego organizatorów. Służy przygotowaniu pracy formacyjnej, która rozpoczyna się latem. Program wypełniają m.in. wykłady, modlitwy i nabożeństwa.

Jak zaznaczył cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry moderator generalny Ruchu ks. Adam Wodarczyk, tegorocznym tematem kongregacji jest "Radość z Ewangelii". To słowa nawiązujące do tytułu adhortacji papieża Franciszka "Evangelii Gaudium" - poświęconej ewangelizacji w świecie współczesnym.

"Skoro jest to tak ważny dokument dla Kościoła, (…) chcemy podjąć treść tej adhortacji najpierw w gronie Odpowiedzialnych (Ruchu Światło-Życie - PAP), by potem we wspólnotach Ruchu zastanowić się, jak jeszcze bardziej podjąć to wezwanie do ewangalizacji" - wskazał ks. Wodarczyk.

Jak podkreślił, sam tytuł adhortacji zwraca uwagę, że ewangelia daje radość, a chrześcijaństwo jest radosnym doświadczeniem, zmieniającym człowieka poprzez danie mu nowej perspektywy życia.

Spotkanie potrwa do poniedziałku, ale jego podsumowaniem była niedzielna msza odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. W homilii członek zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie abp Stanisław Budzik mówił, że bycie dobrym chrześcijaninem powinno wiązać się przekuwaniem zasady Bożej miłości na wszystkie aspekty życia.

Abp Budzik zaapelował o przyjmowanie za życiowe hasło dewizy biskupiej abp. Stanisława Szymeckiego - "Diliges", czyli "będziesz miłował". "To streszczenie całego kodeksu moralnego chrześcijanina, tajemnica owocności wszystkich naszych planów, przedsięwzięć, działań, a przede wszystkim najgłębszy sens naszego chrześcijańskiego powołania" - wyjaśnił abp Budzik.

Jak mówił, miłość powinna przenikać wszystkie wymiary chrześcijańskiego życia, hierarcha przytoczył częste apele kard. Joachima Meisnera z Kolonii o zmianę zasady "jak ty mnie, tak ja tobie", na "jak Bóg mnie, tak jak tobie". "To wspaniała, głęboko chrześcijańska zasada, zacznijmy ją stosować w naszym życiu" - wezwał abp Budzik.

Członkowie ruchu oazowego podczas niedzielnej mszy na Jasnej Górze modlili się m.in. w intencji "bratniej Ukrainy - o pokój i dar jedności".

Światło-Życie to jeden z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi w różnym wieku, świeckich i duchownych. Cel osiąga przez spotkania, głównie młodzieży, w działających przy parafiach grupach oazowych.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i jego pierwszym moderatorem krajowym był pochodzący z Górnego Śląska, zmarły w 1987 r. ks. Franciszek Blachnicki. Trwają starania o jego beatyfikację. Ruch powstał i rozwija się w Polsce, a w ostatnich latach również na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, na Białorusi i Łotwie. W kraju jest obecny w ponad 1,5 tys. parafii, skupia co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób.

Na tegoroczne spotkanie Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze przyjechali animatorzy Ruchu z Polski i zagranicy, m.in. z Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

39. doroczne spotkanie Ruchu Światło-Życie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

39. doroczne spotkanie Ruchu Światło-Życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.