40. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego. Zobacz, co zaplanowano na ten dzień

40. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego. Zobacz, co zaplanowano na ten dzień
(Fot. wikipedia.org)
KAI/dm

Msze św. o owoce beatyfikacji, uroczyste posiedzenie Senatu UKSW, koncerty muzyki sakralnej i plenerowa wystawa zdjęć z ostatniego pożegnania Prymasa Tysiąclecia - to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na piątek 28 maja w całym kraju w związku z przypadającą tego dnia 40. rocznicą śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

Jutro przypada 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym w całym kraju odbędą się uroczyste Msze św. w intencji dobrych owoców zaplanowanej na wrzesień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia wspólnie z matką Elżbietą Czacką.

Przewidziano również upamiętnienie rocznicy śmierci prymasa Wyszyńskiego ze strony delegacji państwowych, a także szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym. Część z nich odbędzie się wyłącznie online z powodu obowiązujących nadal obostrzeń sanitarnych.

Pamięć i modlitwa

W 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odprawi o godz. 19. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Mszę św. o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Abp Gądecki poruszy w homilii temat „Kardynał Stefan Wyszyński a List biskupów polskich do biskupów niemieckich”. Msza zakończy się procesyjnym przejściem celebransów do kaplicy z sarkofagiem kard. Wyszyńskiego i modlitwą przy jego grobie.

DEON.PL POLECA


Transmisja uroczystej Eucharystii na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej

W nawiązaniu do daty rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia 28. dzień miesiąca to od lat dzień modlitwy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej archikatedrze. Najpierw modlono się o jego beatyfikację, a od listopada 2019 r. trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce beatyfikacji. Niewykluczone, że w przyszłości, jeśli tak zdecyduje papież, będzie to dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego.

Wcześniej w piątek szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętni w Warszawie 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim, prymasa Polski w latach 1948-1981, obrońcy praw człowieka, narodu i Kościoła, inwigilowanego i represjonowanego przez komunistyczne władze PRL.

O godz. 10.00 minister Kasprzyk złoży kwiaty przed sarkofagiem kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Ceremonię poprzedzi modlitwa w intencji „Prymasa Tysiąclecia” pod przewodnictwem proboszcza katedry ks. Bogdana Bartołda.

W rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego o 18.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, z homilią ks. inf. Bogdana Czyżewskiego, dziekana Kapituły Prymasowskiej. Archidiecezja zaprasza do udziału i do duchowej łączności za pośrednictwem transmisji online dostępnej na stronie www.archidiecezja.pl oraz jej profilu na Facebooku.

Prymasowski Rok na UKSW

Tradycyjnie 28 maja Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego obchodzi swoje święto, związane z rocznicą śmierci Patrona uczelni.

W tym roku uczelnia zdecydowała się transmitować na żywo uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odbędzie się ono w piątek 28 maja w godz. 12.-14. w Auli im. Schumana przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Transmisja na kanale Youtube UKSW. 

Na UKSW trwa Rok Prymasa Wyszyńskiego związany zarówno z przypadającymi w tym roku: 120. rocznicą jego urodzin i 40. rocznicą śmierci, jak i zbliżającą się beatyfikacją.

Na UKSW ruszyła właśnie seria filmów wideo poświęconych ABC Społecznej Krucjaty Miłości prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Ujęty w 10 zwięzłych punktów program bywa nazywany prymasowskim dekalogiem bycia dobrym człowiekiem w relacjach międzyludzkich. Aktualny w każdym czasie jest swoistym testamentem Patrona uczelni, z którego można czerpać w każdym czasie.

10 punktów programu ABC Społecznej Krucjaty Miłości przełożono na język krótkich filmów. W każdym z 10 odcinków serii zaproszeni studenci, wykładowcy i absolwenci UKSW rozmawiają na temat danego punktu „żywego” testamentu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Bohaterowie wywiadów dzielą się z widzami swoimi pasjami, doświadczeniem i wiedzą. Dzięki ich świadectwu można się przekonać, że dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia jest ponadczasowe, a wyrażone w ABC Społecznej Krucjaty Miłości zalecenia – choć wymagające, ciągle mogą inspirować i kształtować postawy kolejnych pokoleń.

Seria ruszyła w poniedziałek 24 maja. Filmy są emitowane codziennie w południe na kanale UKSW na platformie YouTube.

Pod redakcją naukową obecnego rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Czekalskiego powstała praca zbiorowa "Droga życia i posługi pasterskiej kardynała Stefana Wyszyńskiego”, wydana nakładem Wydawnictwa UKSW.

Autorzy 35 rozdziałów to przede wszystkim wykładowcy i pracownicy UKSW, reprezentujący różne środowiska i dyscypliny naukowe. Do współpracy zaproszono również wybitnych znawców życia, nauczania i działalności pasterskiej Prymasa Tysiąclecia z całej Polski. Dzięki temu poznajemy Sługę Bożego z wielu perspektyw: historycznej, teologicznej, socjologicznej, pedagogicznej oraz medioznawczej.

- Zależało nam na tym, aby nie była to kolejna publikacja historyczna o wielkim Prymasie Tysiąclecia, ale by traktowała refleksję nad jego osobą, myślą i dziełem jako próbę znalezienia odpowiedzi na współczesne wyzwania i trudności, z którymi przychodzi się nam mierzyć - podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski.

Książka została zaplanowana jako dzieło przybliżające osobę kard. Stefana Wyszyńskiego w sposób możliwie pełny, uwzględniający wszystkie okresy jego życia oraz kluczowe obszary aktywności. - To sprawia, że można ją traktować jako kompendium wiedzy o prymasie Wyszyńskim - dodaje rektor UKSW.

Drugą pozycją, którą w Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego ukaże się nakładem Wydawnictwa UKSW jest książka „Kardynał Stefan Wyszyński, metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski. W oczekiwaniu na beatyfikację” pod redakcją Ewy K. Czaczkowskiej i Edgara Sukiennika.

UKSW zaplanował także sześć wykładów otwartych o prymasie Wyszyńskim, m.in. autorstwa prof. Jana Żaryna o prymasie pokonującym komunizm i ks. prof. Józefa Łupińskiego o mniej znanym obliczu Prymasa, czyli harcerzu i kapelanie Powstania Warszawskiego. Pierwszy z nich, online, już się odbył, drugi zostanie zaprezentowany w czerwcu. Kolejne odczyty - już w nowym roku akademickim, czyli po beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, zaplanowanej na 12 września.

Już teraz można natomiast posłuchać w Radiu UKSW rozmów o Prymasie Tysiąclecia z naukowcami uniwersytetu w cyklu pt. „Czas to miłość”. Jesienią zaś planowane są m.in. konferencje naukowe poświęcone osobie Prymasa. Najważniejsza z nich - „Kardynał Wyszyński – Pasterz Kościoła, Ojciec Narodu, Błogosławiony” - połączona będzie z prezentacją obszernej monografii, która ukaże się w maju pt. „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”.

Koncerty, wystawy

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przygotowało wystawę plenerową niepublikowanych dotąd zdjęć z pożegnania prymasa, której wernisaż odbędzie się 28 maja o godz. 15.30.

Ekspozycja stanie 28 maja przed Galerią Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i będzie dostępna do 8 czerwca.

Autorem zdjęć jest Jan Maria Jackowski, obecnie senator, a kiedyś dziennikarz. „Janowi Marii Jackowskiemu, wówczas fotoreporterowi «Tygodnika Solidarność», udało się uchwycić jedność, solidarność i bliskość ludzi, których połączyło jedno - poczucie, że stracili kogoś bliskiego. Tłumy na ulicach były świadectwem formatu i niezwykłości tego, który odszedł. 35 czarno-białych fotografii to unikalny materiał historyczny dokumentujący emocje i nastroje panujące na ulicach Warszawy” - zapowiada wystawę Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W piątek 28 maja godz. 19.30 w parafii św. Barbary w Warszawie (ul. Nowogrodzka 51) odbędzie się Koncert Muzyki Sakralnej w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod dyrekcją Michała Sławeckiego i Alicji Ogrodzińskiej. W programie utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Giovanniego Pierluigiego de Palestriny i Antonio Lottiego.

Z okazji wszystkich tegorocznych obchodów związanych z Prymasem Wyszyńskim Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy przygotowała specjalne wykonanie obszernego wyboru arii i chórów z monumentalnego oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla w formie dedykowanej młodemu odbiorcy. Jest to produkcja w wysokiej jakości odtwarzania 4K.

Oratorium wykonają Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Kaia Bumanna. Koncert będzie można śledzić na kanale Youtube Filharmonii Pomorskiej. Początek w piątek 28 maja o godz. 19.00.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Stefaniak

Prymas Stefan Wyszyński był bezsprzecznie mężem opatrznościowym, apologetą wolności Kościoła i swobody, wyznawania wiary przez człowieka w czasach ideologii socjalizmu. Zapłacił za to wielką cenę, zwłaszcza w postaci powszechnego niezrozumienia. Prześladowany przez komunistów stał się...

Skomentuj artykuł

40. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego. Zobacz, co zaplanowano na ten dzień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.