50-lecie koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej

50-lecie koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej
15 sierpnia 1963 r. dzięki staraniom bp. Karola Wojtyły, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji znajdującej się w Ludźmierzu cudownej figury Matki Boskiej, otoczonej szczególnym kultem religijnym Podhalan. (fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / slo

Szerzący się sekularyzm i krytyka Kościoła, skutkujące zniechęceniem ludzi do wiary - oto najważniejsze wyzwania współczesności - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Ludźmierzu. Czwartek jest kulminacyjnym dniem obchodów 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Zdaniem kardynała Polska, świat - przy niepowtarzalnym wkładzie Jana Pawła II - przez ostatnie 50 lat uległa dużym przeobrażeniom. Część starych problemów zniknęła, ale pojawiły się nowe wyzwania.

DEON.PL POLECA
"Wyzwaniem jest szerzący się sekularyzm, czyli przyjmowany przez wielu taki model życia, jakby Bóg nie istniał, a więc w gruncie rzeczy pogański model.

Wyzwaniem jest obsesyjna krytyka Kościoła, budzenie niechęci do Kościoła, kończące się zniechęceniem człowieka do wiary, do Jezusa Chrystusa, do Ewangelii" - mówił w Ludźmierzu.

Jego zdaniem ogromną szansą - zwłaszcza dla młodego pokolenia - będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w 2016 r.

Podkreślił też znaczenie dla mieszkańców Podhala Sanktuarium znajdujące się nieopodal Nowego Targu. "Wzruszająca jest obecności Maryi - od ponad sześciuset lat - w Ludźmierzu, w tej malowniczej górskiej krainie. Pani Ludźmierska, słusznie nazwa Królową Podhala, od wieków cieszy się nieprzerwana miłością, czcią i oddaniem wiernego Jej ludu". Przed mszą, w której uczestniczyły tłumy wiernych, metropolita krakowski poświęcił pamiątkową tablicę.

Ludźmierz to najstarsza osada na Podhalu. Już w 1234 r. osiedli w niej cystersi. W XIII w. zbudowano tam też pierwszą świątynię. Otaczana dziś szczególnym kultem figura Matki Bożej z Dzieciątkiem pojawiła się w tamtejszym kościele około 1400 r. - nieznany jest ani jej fundator, ani miejsce powstania.

Obecna świątynia, utrzymana w stylu neogotyckim, powstała w II połowie XIX w., na miejscu rozebranego drewnianego kościoła, z którego przeniesiono rokokowy ołtarz z cudowną figurą.

15 sierpnia 1963 r. dzięki staraniom bp. Karola Wojtyły, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji znajdującej się w Ludźmierzu cudownej figury Matki Boskiej, otoczonej szczególnym kultem religijnym Podhalan.

Według opowieści uczestników uroczystości, podczas procesji z ręki figury wysunęło się berło. Pochwycił je bp Wojtyła. Po latach, gdy został papieżem, odczytano to jako proroctwo. Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. papież Jan Paweł II odprawił w Ludźmierzu nabożeństwo różańcowe, w którym uczestniczyło ponad 200 tys. pielgrzymów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

50-lecie koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.