50. rocznica koronacji Matki Bożej Pocieszenia
W Nowym Sączu trwają uroczyste obchody 50. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia Sądeckiej Pani. Ikona jest czczona w kościele pw. Ducha Świętego, którym opiekują się księża jezuici. Uroczystej Mszy św. odpustowej 25 sierpnia przewodniczył abp Jan Babiak SJ ze Słowacji.
W uroczystościach uczestniczył m.in. przełożony Prowincji Polski Południowej jezuitów o. Wojciech Ziółek, proboszcz parafii Ducha Świętego o. Andrzej Baran SJ oraz księża jezuici oraz mieszkańcy Nowego Sącza i turyści.
W homilii abp Jan Babiak SJ przypomniał, że koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia miała miejsce w trudnych latach komunizmu. "Przy tej okazji wspominam dwie ważne osoby dla naszej Ziemi, które dokonały tej koronacji, czyli kard. Stefan Wyszyński i bp Karol Wojtyła" - zwrócił uwagę arcybiskup. I dodał, że możliwość przybycia do Nowego Sącza jest ogromną radością.
"Gdy Kościół szuka Chrystusa to puka do drzwi jego Matki i prosi, ukaż nam Chrystusa" - mówił abp Babiak. "Kościół pełni swoją misję idąc śladami Maryi" - dodał. Jego zdaniem pokusy współczesnego świata nie dosięgną człowieka wówczas, gdy człowiek jest wierny Matce.
"Chcemy z Twoją pomocą i Twojego Syna leczyć nasze serce i duszę. Naucz nas słuchać słowa Bożego, tak chętnie jak Ty słuchałaś" - powiedział hierarcha. Wyjaśniał także, że zachowanie Słowa Bożego polega na usilnym odgadywaniu, co w danej chwili ono znaczy. "Odczytywać życie w świetle Słowa Bożego to znaczy zachowywać je" - zaznaczył arcybiskup.
Po nabożeństwie odsłonięto tablicę upamiętniającą o. Tadeusza Michalika SJ, który doprowadził do koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia.
Odpust w parafii Ducha Świętego zakończy się w niedzielę 1 września uroczystą Mszą św., której na Rynku Głównym przewodniczyć będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Centralną postacią obrazu jest Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu, z królewskim berłem w prawej dłoni. Maryję okrywa podwójna szata: czerwona suknia z długimi wąskimi rękawami oraz szafirowy płaszcz z zielonawą podszewką i szerokim złocistym obramowaniem. Dzieciątko jest przedstawione jako dorosły mężczyzna.
Pierwsze starania o koronację obrazu Matki Bożej Pocieszenia rozpoczęto w Nowym Sączu już w latach 30. ubiegłego wieku. Przerwała je II wojna światowa, potem trudności stwarzały władze komunistyczne. Uroczystości koronacji odbyły się dopiero 11 sierpnia 1963 r. Korony nałożył Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński w asyście biskupów: Karola Wojtyły i Jerzego Ablewicza. Cała uroczystość odbyła się w Zwadzie k. Nowego Sącza, ponieważ władze PRL nie wyraziły zgody, aby koronacja odbyła się na miejskim rynku.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Nowego Sącza jest jednym z najpiękniejszych wizerunków maryjnych w Polsce.
Skomentuj artykuł