Jutro uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Jutro uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej
KAI / drr

Uroczysta Suma odpustowa z ponowieniem aktu Ślubów Jasnogórskich, modlitwa pielgrzymów "Królowo Polski, ślubujemy strzec wiary Ojców", droga krzyżowa i procesja eucharystyczna złożą się 26 sierpnia na obchody uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Głównej Mszy św. o godz. 11.00 celebrowanej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który także wygłosi homilię.

Eucharystię poprzedzi ingres biskupów i uroczyste wprowadzenie świętego Wizerunku Nawiedzenia, obrazu Matki Bożej peregrynującego po polskich diecezjach.

Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących. Wśród wyliczanych wad Narodu są: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość. Jasnogórskie Śluby stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce: przez biskupów, kapłanów i lud Boży. Program ten nazwany został "Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski".

W nawiązaniu do tekstu Ślubów podczas Sumy odpustowej chętni pielgrzymi będą mogli złożyć Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zobowiązując się do codziennej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego w łonie matki.

Przed Mszą św. o godz. 10.00 odbędzie się modlitwa pielgrzymów "Królowo Polski, ślubujemy strzec wiary Ojców". Na program odpustu złożą się także m.in. droga krzyżowa po wałach jasnogórskich, różaniec i procesja eucharystyczna. Jak co roku wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 na jasnogórskim szczycie, w patronalne święto Częstochowy, przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczną się już dziś, w wigilię uroczystości. O godz. 17.00 z częstochowskiej archikatedry wyruszy diecezjalna procesja maryjna. O 19.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika, z kazaniem biskupa Grzegorza Kaszaka z Sosnowca.

Na Jasną Górę na uroczystości odpustowe przybywają kolejne tysiące pieszych pielgrzymów. W sumie wejdzie do Częstochowy prawie 90 grup, a w nich ok. 35 tys. pątników. Przybędą także pielgrzymki rowerowe i biegowe, a nawet pielgrzymka na rolkach.

Dla grup pielgrzymkowych z metropolii łódzkiej, w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej Mszę św. odprawi o godz. 8.00 na szczycie Jasnej Góry abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.