Zbliża się 65 rocznica "Cudu Lubelskiego"

Zbliża się 65 rocznica "Cudu Lubelskiego"
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Pod hasłem "Moc świadectwa - wymowa znaku. Chrystus wierny świadek - Łaska świadectwa Maryi" odbywają się do 7 lipca "Dni Maryjne" w lubelskiej katedrze. Tradycyjnie poprzedzają one główne uroczystości, związane z rocznicą tzw. "Cudu Lubelskiego".

W programie Dni Maryjnych znalazły się nabożeństwa (czuwania maryjne), Apele Jasnogórskie i Msze św., z okolicznościowymi homiliami. W tym roku wygłosi je ks. prof. Jerzy Pałucki, patrolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uwieńczeniem Dni Maryjnych będzie pontyfikalna Msza św., której we czwartek 3 lipca będzie przewodniczył bp. Milan Šašik z Mukaczewa na Ukrainie.

DEON.PL POLECA

W słowie skierowanym do mieszkańców Lublina i archidiecezji, abp Stanisław Budzik informuje, że 3 lipca rocznica Cudu będzie po raz pierwszy celebrowana w Lublinie w ramach nowego święta - Najświętszej Maryi Panny Płaczącej. Zgodę na jego obchodzenie wyraziła Kongregacja Kultu Bożego.

- Podczas tegorocznego święta chcemy dziękować Bogu za kanonizację św. Jana Pawła II. Wdzięczni Bogu za to, że po ulicach naszego miasta chodził człowiek święty, chcemy podjąć i realizować wezwanie do świętości skierowane do każdego chrześcijanina. Zapraszam wszystkich wiernych do licznego udziału we Mszy Świętej o godz. 19.00 a następnie w tradycyjnej procesji różańcowej - czytamy w komunikacie metropolity lubelskiego.

Rocznica cudownego zdarzenia w katedrze lubelskiej sprzed 61 lat obchodzona jest uroczyście od 1981 roku. 3 lipca 1949 roku zauważono łzy na obliczu Matki Bożej. Mimo ostrożnego stanowiska władz kościelnych doprowadziło to do ożywienia kultu Maryi.

Zjawisko zbadała komisja, w skład której weszli m.in. chemik i konserwator. Biskup lubelski Piotr Kałwa zalecał zachować ostrożność i prowadzić dalsze badania naukowe, jednak sytuacja polityczna nie pozwoliła na to i po pierwszych próbach laboratoryjnych obrazu gruntownie nie przebadano.

Mimo ostrożnej postawy biskupa przed obraz ściągały pielgrzymki z całej Polski, co nie spodobało się władzom, które podejmowały rozmaite działania, by zapobiec rozprzestrzenianiu się kultu, łącznie z aresztowaniami wikariuszy, służby kościelnej i świeckich.

Wbrew tym działaniom kult Maryi stale się rozwijał, dopiero jednak w 1981 r. uczczono uroczyście rocznicę cudownych zdarzeń, odprawiając nabożeństwo przed katedrą i niosąc obraz w procesji ulicą Królewską. Władze państwowe dały pozwolenie na urządzenie uroczystości poza katedrą także w stanie wojennym. W styczniu 1988 r. Stolica Apostolska zatwierdziła trwałość kultu Matki Bożej. 26 czerwca obraz koronowano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zbliża się 65 rocznica "Cudu Lubelskiego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.