68. rocznica zbrodni na rodzinie Ulmów

68. rocznica zbrodni na rodzinie Ulmów
(fot. ipn.gov.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie R. Łączny / Radio Watykańskie / KAI

W Markowej na Podkarpaciu odbyły się dzisiaj uroczystości 68. rocznicy zbrodni na rodzinie Ulmów, której członkowie w czasie II wojny światowej zostali rozstrzelani za ukrywanie Żydów.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą w intencji beatyfikacji Sług Bożych Rodziny Ulmów, której przewodniczył abp Józef Michalik, ordynariusz przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA
Następnie w Domu Wspólnoty Markowskiej odbyła się promocja monet okolicznościowych "Polacy ratujący Żydów", wydanych przez Narodowy Bank Polski. Jest to srebrna dwudziestozłotówka oraz 2 złote ze stopu Nordic Gold. "To jest druga z serii monet poświęconych Polakom ratującym Żydów - mówi Przemysław Kuk z Biura Prasowego NBP.

W 2009 roku NBP wyemitował monetę «Polacy ratujący Żydów» z Ireną Sendlerową, Zofią Kossak i s. Matyldą Getter. W tym roku mamy monetę 20-złotową srebrną oraz 20-złotową. Tym razem "Polacy ratujący Żydów", to trzy rodziny: Ulmów, Kowalskich i Baranków" - powiedział Przemysław Kuk..

W trakcie uroczystości podpisano akt erekcyjnego budowy Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

68. rocznica zbrodni na rodzinie Ulmów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.