80 tys. pielgrzymów z Polski na beatyfikacji

(fot. EPA/VATICAN POOL)
PAP / drr

Jak powiedział ks. Piotr Studnicki z rzymskiego biura, do tej pory udział w uroczystościach zgłosiło 35 tys. Polaków. W zdecydowanej większości są to osoby, które przyjadą do Rzymu w zorganizowanych grupach.

Pielgrzymi, którzy zamierzają dotrzeć tam na własną rękę przeważnie nie zgłaszają w biurze swojej obecności. Szacuje ono, że w uroczystościach beatyfikacyjnych łącznie weźmie udział około 80 tys. Polaków.

Kard. Kazimierz Nycz poinformował we wtorek, że z sondażu przeprowadzonego w diecezjach przez Sekretariat Episkopatu Polski wynika, że zorganizowanymi wycieczkami na beatyfikację wyjedzie 50 tys. osób. - To nie jest aż taka mała liczba - to jest potężna rzesza ludzi - dodał. Podkreślił, że wiele osób wyruszy też indywidualnie samochodami.

DEON.PL POLECA

- Można się było spodziewać, że osób będzie więcej - zaznaczył. W jego ocenie, od wyjazdu odwiodły m.in. podniesione przez biura podróży, firmy turystyczne i noclegownie ceny, które były pewne przyjazdu dużej liczby pielgrzymów. - Teraz się to już chyba zmienia - zaznaczył.

Msza beatyfikacyjna, którą odprawi papież Benedykt XVI, odbędzie się 1 maja o godz. 10. Liczba uczestników będzie ograniczona do pojemności Placu św. Piotra. Może tam przebywać 150-200 tysięcy osób. O wstępie będzie decydowała kolejność przybycia, nie ma kart wstępu. Ambasada polska w Rzymie przestrzega przed oszustami oferującymi bilety i wejściówki na uroczystości.

Dla Pielgrzymów z naszego kraju ma zostać uruchomiona specjalna infolinia rzymskiego urzędu miasta (czynna przez całą dobę) - numery 060606 lub 060608. Język polski będzie jednym z siedmiu języków, w którym będzie można uzyskać informacje na temat pobytu w Rzymie podczas uroczystości beatyfikacyjnych. Informacje można uzyskać również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów z Polski.

W czasie uroczystości beatyfikacyjnych będzie obowiązywał zakaz wjazdu autokarów do Rzymu. Przy obwodnicy miasta zostaną utworzone parkingi dla autokarów. Dojazd z parkingów do centrum miasta będzie możliwy środkami komunikacji miejskiej. Wszystkie autokary mają obowiązek posiadania zezwolenia Bus Turistici typu „G” Grandi Eventi (Ważne Uroczystości), które zezwala przy szczególnych okazjach na poruszanie się w strefie ZTL2 (pomiędzy Mura Aureliane a Wielką Obwodnicą GRA) oraz postój w wydzielonych strefach.

Osoby na wózkach inwalidzkich (z jednym opiekunem) będą wpuszczane na pl. św. Piotra osobnym wejściem, a następnie kierowane w miejsce po lewej stronie kolumnady. Tuż przy Watykanie, na Placu Risorgimento (Piazza Risorgimento), będzie działał szpital polowy zorganizowany przez władze miasta.

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja - linie metra A i B będą kursować do godz. 2 i następnie od 4 nad ranem. Wzmożone będzie też kursowanie linii autobusowych w okolicach Circo Massimo - do godz. 24.

Pielgrzymi mogą skorzystać z tanich noclegów w dwóch wioskach młodzieżowych, które zostaną utworzone na terenie Fiumicino i Civitavecchia.

Radio Watykańskie we współpracy z Polskim Radiem przeprowadzi bezpośrednie transmisje w języku polskim: z czuwania przygotowującego do beatyfikacji, mszy beatyfikacyjnej oraz z poniedziałkowej liturgii dziękczynnej. Transmisje będą słyszalne w Rzymie na falach ultrakrótkich o częstotliwości 93.3 MHz.

Za pomocą strony www.operaromanapellegrinaggi.org można nabyć za 18 euro kartę JP II special pass. Zapewnia ona m.in. korzystanie w dniach od 30 kwietnia do 2 maja ze środków komunikacji miejskiej: metra, kolejki Rzym-Ostia, tramwajów, autobusów miejskich i specjalnych łączących parkingi przy obwodnicy Rzymu z centrum; opiekę medyczną w nagłych wypadkach w okresie uroczystości; prowiant i informator o wydarzeniach podczas beatyfikacji wydawane w wyznaczonych punktach miasta - tylko w dniu 1 maja.

Pielgrzymi udający się do Rzymu muszą posiadać ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Powinni odebrać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczegółowe informacje na stronie www.nfz.gov.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

80 tys. pielgrzymów z Polski na beatyfikacji
Komentarze (1)
P
pawile
26 kwietnia 2011, 14:50
Podczas gdy pielgrzymi z zagranicy będą uczestniczyć w beatyfikacji Jana Pawła II, Rzymianie będą obchodzić święto Pracy. Rzym jest tradycyjnie lewicowym miastem i Koncert 1 Majowy to rzecz święta. Jest organizowany od 1990 r. przez włoskie związki zawodowe CGIL, CISL i UIL, na Placu św. Jana przed katedrą Laterańską. Co roku uczestniczą w nim setki tysięcy osób i jest transmitowany na żywo przez telewizję RAI3. W poprzednich latach gościł takie gwiazdy jak Robert Plant z Led Zeppelin czy Iron Maiden. W tym roku gwiazd też nie będzie brakowało. Imprezę poprowadzi znany aktor Neri Marcorè, a gościem honorowym będzie Ennio Moricone, który po raz pierwszy przedstawi swój nowy utwór „Elegia dla Włoch“, napisany specjalnie na tę okazję, która przypada w150 rocznicę Zjednoczenia Włoch. Wykona go orkiestra złożona z 72 elementów i 60 osobowy chór, pod dyrekcją Francesco Lanzillotta. Tematem tegorocznego święta Pracy, które Włosi zawsze obchodzą hucznie jet „My jesteśmy historią – Historia, Ojczyzna, Praca“.  Czy te setki tysięcy Włochów obchodzących swe tradycyjne święto nie zakłócą wyświęcania ?