804 godziny dyżurów, 601 osób, które potrzebowały rozmowy. To statystyki inicjatywy "Zranieni w Kościele"

804 godziny dyżurów, 601 osób, które potrzebowały rozmowy. To statystyki inicjatywy "Zranieni w Kościele"
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Do końca lutego 2024 r. podczas 268 dyżurów psychoterapeuci związani z Inicjatywą "Zranieni w Kościele" przeprowadzili 601 rozmów, podczas których udzielali wsparcia osobom dotkniętym przemocą seksualną w Kościele katolickim – poinformowała PAP rzeczniczka Inicjatywy Katarzyna Sroczyńska.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Od pięciu lat w każdy wtorek od godziny 19.00 do 22.00 pod numerem 800-280-900 dyżurują psychoterapeuci udzielający osobom skrzywdzonym informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierują je do odpowiednich specjalistów. Dodatkowo w ramach wsparcia przedstawiciele inicjatywy towarzyszą osobom pokrzywdzonym m.in. przy zgłaszaniu spraw i składaniu zeznań przed władzami kościelnymi.

DEON.PL POLECA
Wsparcie osób, które doświadczyły przemocy ze strony ludzi Kościoła

Dla osób, które doświadczyły przemocy ze strony ludzi Kościoła, w ramach Inicjatywy działa prowadzona przez psychoterapeutki, bezpłatna grupa wsparcia, której spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Autorzy komunikatu przekazanego PAP poinformowali, że w ciągu pięciu lat działalności, do końca lutego 2024 r. podczas 268 dyżurów psychoterapeuci związani z inicjatywą odebrali 601 telefonów. W sumie telefon wtorkowy działał w ciągu pięciu lat przez 804 godziny, a pracowało przy nim 13 psychoterapeutek i dwóch psychoterapeutów.

Od 2022 roku dyżury finansuje Fundacja Świętego Józefa KEP

W marcu 2020 r. Inicjatywa "Zranieni w Kościele" przedstawiła rekomendacje dla władz kościelnych i świeckich, dotyczące troski o osoby dotknięte przemocą seksualną i rozesłała je do wszystkich biskupów oraz do diecezjalnych i zakonnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży. W maju 2020 r. do proboszczów wszystkich parafii rzymskokatolickich i greckokatolickich w Polsce wysłane zostały plakaty inicjatywy wraz z listem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz informacjami o możliwości kontaktu z telefonem wsparcia.

Telefon zaufania "Zranieni w Kościele" powstał w marcu 2019 r. z inicjatywy świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" i Fundacji Pomocy Psychologicznej "Pracownia Dialogu". Przez pierwsze dwa lata działalności inicjatywa utrzymywała się z dobrowolnych wpłat darczyńców. Od 2022 r. dyżury psychoterapeutyczne i asystenckie finansuje Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

804 godziny dyżurów, 601 osób, które potrzebowały rozmowy. To statystyki inicjatywy "Zranieni w Kościele"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.