9 kobiet zostanie wyświęconych na księży. To pierwsza taka uroczystość w Polsce

Kościół Świętej Trójcy w Warszawie. Fot. Facebook / Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce
PAP / mł

Dyskusja na temat ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce toczyła się - z przerwami - od ponad 70 lat i znalazła finał. 7 maja 2022 roku bp Jerzy Samiec dokona ordynacji dziewięciu diakonek, które do tej pory nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach.

Uroczystość odbędzie się w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Bp Jerzy Samiec powiedział PAP, że "Kościół Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce posiada urząd duchownego, który jest realizowany w trzech posługach: diakona, prezbitera i biskupa".

- Do tej pory mieliśmy możliwość dopuszczenia do posługi diakona mężczyzn i kobiet. Natomiast do posługi prezbitera, powszechnie nazywanego księdzem, tylko mężczyzn. Natomiast decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera, czy w przyszłości biskupa, mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć - podkreślił biskup.

Wyjaśnił, że warunkiem koniecznym do bycia ordynowanym jest posiadanie dyplomu magistra teologii ewangelickiej. W Polsce jest jedna uczelnia, która kształci w tym zakresie - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. Zaznaczył też, że osoba ordynowana przez pięć lat jest wikariuszem. "Po trzech latach może zdawać drugi egzamin kościelny, który upoważnia do samodzielnego administrowania parafią" - wskazał.

DEON.PL POLECA

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce 16 października 2021 r. opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży. Uchwała weszła w życie 1 stycznia br. "Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów" - poinformowała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

W najbliższą sobotę 7 maja o godz. 11 ordynowanych zostanie dziewięć diakonek: Karina Chwastek, Małgorzata Gaś, Beata Janota, Katarzyna Kowalska, Wiktoria Matloch, Halina Radacz, Katarzyna Rudkowska, Izabela Sikora i Marta Zachraj-Mikołajczyk. Trzy z nich dk. Małgorzata Gaś, dk. Halina Radacz oraz dk. Katarzyna Rudkowska pracują w diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - poinformowała na swojej stronie internetowej parafia Świętej Trójcy w Warszawie.

Dyskusja na temat ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce toczyła się - z przerwami - od ponad 70 lat. W 1963 roku umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, dzięki czemu katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach. W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza. Od 1999 r., dzięki zmianom w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mogły być duchownymi w posłudze diakona. Mogły podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego (m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie sakramentów, od 2016 r. także Sakramentu Komunii Świętej), nie miały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 62 tys. wiernych skupionych w sześciu diecezjach. Ponad połowa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Już 40 lat później książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii - w Puńcowie.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

9 kobiet zostanie wyświęconych na księży. To pierwsza taka uroczystość w Polsce
Komentarze (3)
HM
~H M
6 maja 2022, 18:43
Tytuł zupełnie nie na miejscu. A co nas obchodzi kościół Lutra? Na ich stronie nie ma nigdy wzmianki o katolickim kościele. Oni się żenią i rozchodzą jak normalne małżeństwa. Jezus nie powoływał żadnych kobiet , bo ich rola i praca jest zupełnie inna. Wymysły nie znają granic.
JA
Jan Antoni
5 maja 2022, 04:27
Nie rozumiem dlaczego komunikat PAP został przytoczony bez komentarza, co prowadzi do pomieszania pojęć. W komunikacie mamy tytuł, głoszący, że "9 kobiet zostanie wyświęconych na księży". W dalszym tekście jest mowa o posłudze prezbitera "powszechnie nazywanego księdzem", powstaje wrażenie, jakoby "ksiądz" protestancki i ksiądz katolicki to w sumie jedno i to samo. A tak nie jest. Drugi problem: Komunia św. W przedostatnim akapicie mamy: "… także Sakramentu Komunii Świętej". Czytający może zrozumieć, że mowa jest o Eucharystii w rozumieniu tożsamym z katolickim. Otóż nie. Pastor nie ma święceń i choć w trakcie nabożeństwa przypomina słowa Pana Jezusa z Ostatniej Wieczerzy - nie dochodzi do Przeistoczenia. Luteranie twierdzą, że Chrystus jest obecny pod postaciami chleba i wina jedynie w momencie samej celebracji, dlatego w kościołach nie przechowuje się Eucharystii i nie ma tabernakulum. Mamy do czynienia z pamiątką Ostatniej Wieczerzy, nie z Mszą św. w katolickim rozumieniu.
TR
~Tomasz R
4 maja 2022, 20:44
nominacja na duszpastrza - pastora -we wspolnotach protestanckich to nie swiecenia - te Panie nie beda ani ksiezmi ani kaplankami tylko duszpasterskami