900-lecie opactwa cystersów w Clairvaux

900-lecie opactwa cystersów w Clairvaux
(fot. Lawrence OP / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / kn

W 2015 r. przypada 900. rocznica założenia przez św. Bernarda słynnego opactwa cystersów w Clairvaux we francuskim regionie Szampania.

Z tej okazji władze departamentu Aube wraz z ministerstwem kultury przygotowały jubileuszowy rok wydarzeń kulturalnych dotyczących opactwa.

Podjęto m.in. cyfryzację jego zasobów archiwalnych, znajdujących się w zbiorach departamentu. Dostępne jest już ponad 68 tys. dokumentów, w tym 1700 rękopisów. Do 2019 r. gotowa będzie cała wirtualna biblioteka Clairvaux.

Od czasów rewolucji francuskiej z końca XVIII w. w Clairvaux nie ma już mnichów. W 1808 r. Napoleon zamienił je w największe więzienie Francji. W części pomieszczeń nadal odbywa karę 145 osadzonych z długoletnimi wyrokami. Dopiero w 1985 r. historyczną część opactwa udostępniono zwiedzającym, których co roku przybywa tu około 20 tys. W czerwcu ma zostać otwarta nowa trasa jego zwiedzania.

Na wielkiej wystawie nt. Clairvaux, jaka od czerwca do listopada będzie czynna w Troyes, znajdzie się m.in. trójwymiarowa rekonstrukcja opactwa. W samym Clairvaux natomiast planowany jest festiwal muzyczny. Odbędzie się tam również spotkanie przełożonych opactw i klasztorów cysterskich z całego świata.

Cały program obchodów znajduje się na stronie internetowej www.clairvaux-2015.fr.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

900-lecie opactwa cystersów w Clairvaux
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.