900 tys. pielgrzymów w Licheniu w 2013 r.

900 tys. pielgrzymów w Licheniu w 2013 r.
(fot. lichen.pl)
KAI / drr

Ok. 900 tys. pielgrzymów z całej Polski i zagranicy odwiedziło w 2013 roku sanktuarium w Licheniu. W czasie Mszy św. - koncelebrowanych przez w sumie 9 tys. kapłanów - rozdano 390 tys. Komunii świętych. Z noclegów w licheńskim Domu Pielgrzyma skorzystało 85 tys. osób.

W sanktuarium maryjnym w Licheniu wierni mogli skorzystać z pomocy ośrodków, które stanowią mariańskie dzieła miłosierdzia. Do Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego przyjęto 80 pacjentów. Natomiast do Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym zgłosiło się ok. 3 tysiące osób; pomagano także parom borykającym się z poczęciem dziecka w ramach NaProTechnologii Poradni Wsparcia Płodności.

Do najważniejszych wydarzeń liturgicznych księża marianie opiekujący się sanktuarium zaliczają uroczystości odpustowe: 2 lipca - odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w których uczestniczyła wielotysięczna rzesza wiernych. Ważnym wydarzeniem było także zorganizowanie po raz pierwszy przez wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego Ogólnopolskiego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich w dniach 14-15 września.

W 2013 roku w sanktuarium maryjnym w Licheniu po raz piąty gościli muzycy - amatorzy, którzy przybyli na Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr (25 maja). W licheńskiej bazylice pięciotysięczna orkiestra wykonała wspólnie specjalnie skomponowany na tę okazję utwór zatytułowany "Santo subito", do którego słowa napisał ówczesny biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.

W ostatni weekend lipca, do Lichenia, po raz 21. przybyły osoby uzależnione m.in. od alkoholu, narkotyków, jedzenia czy hazardu, aby uczestniczyć w Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych. W dwudniowym zjeździe uczestniczyło 30 tysięcy osób.

Po raz pierwszy do sanktuarium przybyli motocykliści, aby u stóp Matki Bożej rozpocząć sezon motocyklowy (28 kwietnia).

W ubiegłym roku przypadła także 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC, które mieści się w licheńskiej bazylice, postanowiło włączyć się w uczczenie tego ważnego zrywu narodowowyzwoleńczego przeciwko rosyjskim zaborcom. Z tej okazji 3 maja została otwarta wystawa pt. "Mówią ludzie roku 1863 roku", która prezentowała sylwetki dwunastu postaci biorących udział w powstaniu oraz pamiątki po powstańcach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

900 tys. pielgrzymów w Licheniu w 2013 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.