Abp Budzik: Kościół nieustannie potrzebuje odnowy

Abp Budzik: Kościół nieustannie potrzebuje odnowy
(fot. Bartkiewicz / episkopat.pl)
PAP / ms

Kościół nieustannie potrzebuje odnowy - powiedział abp Stanisław Budzik do uczestników 41. Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę. Intencją główną tej pielgrzymki jest modlitwa o dobre przygotowanie i przeżycie Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

"«Ecclesia semper reformanda» (Kościół stale się reformujący) - to starożytne łacińskie powiedzenie uświadamia nam, że Kościół nieustannie potrzebuje odnowy, że wołanie do Ducha Świętego Odnowiciela jest zadaniem każdego pokolenia ludzi wierzących" - powiedział metropolita lubelski podczas mszy świętej rozpoczynającej Pielgrzymkę, w sobotę na placu przed Archikatedrą Lubelską.

DEON.PL POLECA
Przypomniał m.in. wizytę Jana Pawła II do Polski w 1979 r, podczas której papież wygłosił - najważniejsze zdaniem abp. Budzika słowa - "prorocze wołanie o zesłanie Ducha Świętego o odnowę oblicza ojczystej ziemi".

"Kościół żyje bowiem mocą Bożego Ducha i w tym Duchu nieustannie się odnawia. Duch Święty nie pozwala Kościołowi zastać się w przekazanych schematach, ale obdarza go ciągle nieustanną młodością, wzbudza w nim nowe, ożywcze prądy, zachowuje Kościół w prawdzie, jest źródłem jego witalności, sprawcą miłości" - tłumaczył metropolita lubelski.

DEON.PL POLECA

Przygotowanie do synodu

Główną intencją tegorocznej pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę jest modlitwa o dobre przygotowanie i przeżycie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, który odbędzie się w 2020 r.

Abp Budzik przypomniał, że synod jest zgromadzeniem Ludu Bożego - biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych. "Jego celem jest wsłuchiwanie się w to, co Duch Święty w danym czasie mówi do Kościoła, szukanie odpowiedzi na trudne wyzwania współczesności, szukanie dróg odnowy, powrotu do źródeł, do źródeł Bożych przykazań, do źródeł Ewangelii.(…) Pragniemy podczas tego synodu uświadomić sobie i przekazać innym, że Kościół, w którym żyjemy, Kościół, który stanowimy, ma być domem i szkołą komunii" - powiedział metropolita.

"Kościół to nie tylko Lud Boży. Kościół to przede wszystkim komunia, czyli wspólnota zakotwiczona w Bogu, w najgłębszych tajemnicach naszej wiary, w tajemnicy Boga, który jest jednością, wspólnotą miłujących się osób. W swoich członkach jest słaby i grzeszny. Jest święty w swojej głowie, swoim założycielu - Jezusie Chrystusie. Jest święty w Bogu Ojcu, który wybrał swój lud i prowadzi go drogami zbawienia. Jest święty w Bożym Duchu, który rozlewa Bożą miłość w naszych sercach i czyni z nas jedną miłującą rodzinę, jedną wspólnotę" - tłumaczył metropolita.

Odkrycie Dekalogu na nowo

Hasłem tegorocznej 41. Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę jest: "W mocy Ducha Świętego". "Będziemy się starali prosić o łaskę odkrycia na nowo Dekalogu. To Dekalog będzie głównym tematem duchowym tegorocznych rekolekcji w drodze. Chcemy powracać do źródeł"- powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.

Pątnicy z Lublina idą w 19 grupach. Mają do pokonania ok. 320 km, które przejdą w 12 dni. Każdego dnia trasa liczy ok. 25-30 km. Do Częstochowy pątnicy z Lublina mają dotrzeć 14 sierpnia.

W tym roku w pielgrzymce uczestniczy około dwóch tysięcy osób. Frekwencja z roku na rok spada. "Pewnie to jest tak, że trochę boimy się tego wysiłku, ale dla wielu jest też kwestia urlopu, braku czasu" - powiedział ks. Ładniak, który w pielgrzymce bierze udział po raz 36.

Jednocześnie zaznaczył, że rośnie grupa uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której ks. Ładniak jest również organizatorem w Lublinie. W ostatniej edycji EDK wzięło udział około czterech tysięcy osób. "Być może to jest odpowiedź na współczesne czasy - krótko, w pigułce, intensywnie. Dzisiaj te krótkie formy zyskują popularność, ze względu na to, że mamy takie szybkie życie. Dlatego ja się cieszę, że ciągle są pielgrzymi i dopóki są, ja będę chciał z nimi chodzić na pielgrzymkę" - powiedział ks. Ładniak.

Duchowe wsparcie i pomoc najuboższym

Lubelskiej pielgrzymce od kilkunastu lat towarzyszy akcja "Idę z Tobą", której celem jest wsparcie i umożliwienie udziału w pielgrzymce najuboższym. Osoby, które z różnych powodów nie mogą iść z pielgrzymką, na specjalny fundusz wpłacają równowartość kosztu uczestnictwa, a pielgrzymi, którzy korzystają z tej pomocy finansowej, modlą się w intencjach zgłoszonych przez ofiarodawców. Każdego roku fundusz wspiera kilkaset osób.

Ks. Ładniak podkreślił, że wśród osób, które wspierają fundusz "Idę z Tobą" również tworzy się rodzaj wspólnoty. "To już jest rodzina duchowa naszej pielgrzymki. Spotykamy się nimi na specjalnych koncertach. Oni cieszą się, że ktoś o nich pomyślał, że choć faktycznie nie mogą pójść, to mają jakąś cząstkę udziału w pielgrzymce" - dodał Ładniak.

Koszt uczestnictwa w lubelskiej pielgrzymce to 75 zł. Opłata uwzględnia m.in. transport bagaży, kupno lekarstw i materiałów opatrunkowych, koszty nagłośnienia, wydruku informatorów oraz ubezpieczenie NW.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Budzik: Kościół nieustannie potrzebuje odnowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.