abp Cupich nowym metropolitą Chicago

abp Cupich nowym metropolitą Chicago
(fot. Fast for Families / Foter / CC BY-NC)
KAI / kn

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną ze względu na ukończenie przewidzianego prawem wieku przez dotychczasowego arcybiskupa-metropolitę Chicago, 77-letniego kard. Francisa Georga OMI i mianował jego następcą dotychczasowego biskupa Spokane, 65-letniego Blase Cupicha.

Nowy arcybiskup-metropolita Chicago, Blase Cupich urodził się 19 marca 1949 roku w Omaha, w stanie Nebraska. Jest wnukiem emigrantów chorwackich. Święcenia kapłańskie przyjął 16 sierpnia 1975 roku. Ukończył Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, a także Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie, gdzie w 1979 roku uzyskał doktorat z teologii sakramentalnej. Pracował duszpastersko w rodzinnej archidiecezji, a następnie w latach 1981-1987 jako sekretarz nuncjatury w Waszyngtonie. Później objął stanowisko rektora w Kolegium Josephinum w Columbus w Ohio (lata 1989-1996). W latach 1997-8 był proboszczem parafii św. Roberta Bellarmina w Omaha.

7 lipca 1998 r. św. Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City w Południowej Dakocie. Sakry udzielił mu abp Harry Flynn, ówczesny metropolita St. Paul i Minneapolis. 30 czerwca 2010 r. Benedykt XVI mianował go biskupem Spokane w stanie Waszyngton. W amerykańskim episkopacie zasiada m. in. od 2006 roku w Komitecie ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. W latach 2005-2006 był z ramienia Stolicy Apostolskiej wizytatorem seminariów duchownych w USA. W maju 2005 roku odwiedził Polskę, w tym Nowy Targ. Przy tej okazji pozdrowił wiernych w języku polskim.

Dzisiejsza nominacja Ojca Świętego określana jest jako jedna z jego najważniejszych decyzji personalnych w Kościele Stanów Zjednoczonych. Archidiecezja Chicago należy do największych w USA. Na jej terenie mieszka niemal 2,5 mln katolików, którym posługuje ponad 900 kapłanów diecezjalnych i niemal 800 zakonnych. Tradycyjnie należy ona do tzw. stolic kardynalskich. Ingres abp Cupicha zaplanowano na 18 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

abp Cupich nowym metropolitą Chicago
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.