Abp Depo: świat nie ma poczucia grzechu
O wierność Chrystusowi i solidarność międzyludzką wzywał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Tradycyjnie metropolita częstochowski poprowadził w Wielki Piątek drogę krzyżową na jasnogórskich wałach. Wskazał na obecność zła w świecie i podkreślił, że poczucie grzechu jest termometrem życia religijnego, bo woła o Zbawiciela. "Zbyt łatwo przyzwyczajamy się do złą i bawimy się złem" - mówił abp Depo.
"Droga krzyżowa Chrystusa jest drogą naszego życia" - powiedział metropolita częstochowski na rozpoczęcie nabożeństwa i dodał, że "Chrystus nie przestał umierać bo ludzie wokół cierpią i umierają, a w nich Chrystus".
Przypomniał, że "im więcej zła na świecie, tym cięższy staje się krzyż". - Czy walczę ze złem i pomagam ludziom dźwigać ich ciężary? - pytał abp Depo przy trzeciej stacji i podkreślił, że "nie można z dala od Chrystusa budować życia".
Wskazał na wzór Maryi, która "zna Jezusowe i nasze cierpienia". - Obyśmy nigdy nie zamykali serca na spotkanie z Matką Bolesną - wołał metropolita częstochowski. Zaapelował też o solidarność międzyludzką. - Droga ludzka jest zbyt trudna, żeby ją wydeptywać samemu, a często chcemy być samowystarczalni - przekonywał i podkreślił, że "być solidarnym, to dźwigać jeden drugiego niezależnie jakie ma imię i kim jest".
Abp Depo wskazał na obecność zła w świecie i brak świadomości grzechu, tymczasem, jak tłumaczył, poczucie grzechu jest termometrem życia religijnego, bo woła o Zbawiciela. Podkreślił też, że "zbyt łatwo przyzwyczajamy się do zła i bawimy się złem".
Wskazując na krzyż Chrystusa arcybiskup przypomniał za św. Janem Pawłem II, że "przez krzyż na Golgocie Bóg nigdy nie umrze w dziejach człowieka, bo to oznacza przejście z wysokości Golgoty na wysokość ołtarza". Zaapelował też, by "nie był udaremniony krzyż Jezusa w naszej Ojczyźnie, w naszych wspólnotach i w sercu".
Na zakończenie nabożeństwa drogi krzyżowej połączonej z koronką do Bożego Miłosierdzia metropolita częstochowski zaapelował o modlitwę w intencjach Ojca Świętego Franciszka i o pokój na świecie, który "jest darem Chrystusa zmartwychwstałego".
W nabożeństwie drogi krzyżowej na wałach wzięło udział wielu mieszkańców Częstochowy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, duchowieństwo, osoby konsekrowane oraz pielgrzymi.
Po raz pierwszy wielkopiątkową drogę krzyżową na Wałach Jasnej Góry poprowadzono z inicjatywy młodzieży, w 1985 r.
Skomentuj artykuł