Abp Depo o Janie Pawle II i Ewangelii rodziny
Nasze pokolenie musi postawić sobie bardzo ważne pytania, czy mamy Jana Pawła II tylko oprawić w ramki, czy raczej mamy realizować za jego przyczyną Ewangelię życia i rodziny? - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 16 października w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Częstochowie przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat św. Jana Pawła II.
Uroczystość zgromadziła m. in. kombatantów, kapłanów na czele z o. Eustachym Rakoczym, paulinem, jasnogórskim kapelanem Żołnierzy Niepodległości.
- Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i św. Jadwigi Śląskiej modlimy się, aby w naszej Ojczyźnie nie było nieprawości i kłamstwa. Niech będzie poszanowanie dla krzyża Chrystusowego i dla godności każdego człowieka. Niech będzie wiara w naszych rodzinach - mówił na początku Mszy św. ks. kan. gen. Stanisław Rospondek, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej.
W homilii abp Depo wskazując na znak krzyża podkreślił, że "jest on znakiem ofiary i poświęcenia dla wolności i godności ludzi" i dodał, że "trzeba zmierzać ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka". - To Maryja prowadzi nas najbliżej Chrystusa - podkreślił abp Depo. Wskazał na św. Jadwigę Śląską, którą nazwał "niezwykłym świadkiem rodziny i Kościoła".
Odnosząc się do 36. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową abp Depo przypomniał słowa: "Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi" i dodał, że "to zadanie jakie wyznaczył nam św. Jan Paweł II". "Dziękujemy Bogu za dar naszych świętych, Jadwigę Śląską i Jana Pawła II. Oni pokazują drogę, nadają kierunek naszemu życiu. Święci stali się darem dla nas" - kontynuował.
Przypomniał, że kościół to wspólnota ludzi budujących na Chrystusie, przybliżających się pod krzyż. Pójdźmy drogą zadań Kościoła - apelował i zaznaczył, że "budowanie na Chrystusie to jest fundament myślenia Kościołem i myślenia o Kościele".
Metropolita częstochowski wskazał na trzy wymiary Kościoła: tajemnicę, wspólnotę i posłanie. - Tajemnica jest wskazaniem na porządek Boga jako Stwórcy i Odkupiciela. Kościół jest misterium spotkania się człowieka z Bogiem - mówił abp Depo. Odniósł się także do słów psalmu 139 "Przenikasz i znasz mnie, Panie". - Tak trzeba patrzeć na tajemnicę naszego życia i powołania - podkreślił.
Mówiąc o wymiarze wspólnoty stwierdził, że "wspólnota zachodzi tam, gdzie człowiek poświęca się dla drugiego" i dodał, że kolejny wymiar Kościoła, którym jest posłanie "wiąże się z osobistym świadectwem". - Życie nie może być sprzeczne z tym, w co wierzymy - powiedział abp Depo.
"Bóg przez Chrystusa czyni wszystko, aby uratować człowieka, ale to ocalenie zależy także od naszej decyzji". Przypomniał, że "nie można potraktować wiary jako polisy ubezpieczeniowej". - Jest ona zmaganiem i trudem - dodał.
Odnosząc się do medialnych doniesień na temat synodu biskupów w Rzymie metropolita częstochowski zapytał, czy mamy pójść za kompromisami i roztrwonić to piękno, które jest w naszych rodzinach? - Bez modlitwy i uczestnictwa w Eucharystii nie oprzemy się laicyzacji i ateizacji - podsumował abp Depo.
Na początku Mszy św. abp Depo poświęcił odnowiony kościół, figurę św. Józefa, nowe witraże z wizerunkami świętych: Walentego, Wacława, Jana Pawła II i Jadwigi Śląskiej oraz witraż z Matką Bożą Różańcową. Metropolita częstochowski poświęcił także sztandar 6. Dywizji Desantowo-Szturmowej z Krakowa.
Uroczystości zakończyły się Nowenną ku czci św. Jadwigi Śląskiej.
Skomentuj artykuł