Abp Zvolenský: więcej mówmy o pozytywach

Abp Zvolenský: więcej mówmy o pozytywach
(fot. youtube.com)
5 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Na innym rozłożeniu akcentów w dokumencie synodalnym zależy abp. Stanislavowi Zvolenskiemu z Bratysławy.

Jego zdaniem za bardzo skupiono się na kwestiach problematycznych, a za mało mówi się o tym, że małżeństwo chrześcijańskie jest możliwe. Na Słowacji świadczą o tym liczne zdrowe małżeństwa - mówi przewodniczący Episkopatu Słowacji.

"Jest wiele rzeczy pozytywnych - powiedział Radiu Watykańskiemu abp. Zvolenský. - Dokument synodalny skupił się na tym, co negatywne, na tym, co sprawia Kościołowi trudności. Teraz w małych grupach mówimy również o tym, co jest pozytywne, bo Kościół jest dumny ze swych wiernych. U nas na Słowacji jest na przykład wielu młodych, którzy zachowują czystość przedmałżeńską. Jest wiele małżeństw i rodzin, które dochowują wierności i przeżywają swe życie rodzinne w jedności z Bogiem".

Afryka nie chce obyczajowości Zachodu

Przeciwko narzucaniu mieszkańcom Afryki obyczajowości Zachodu wypowiadają się a Synodzie biskupi z tego kontynentu. Podkreślają, że dochodzi tam do swoistego ekonomicznego szantażu.

Kraje bogate oferują pomoc w zamian za przyjęcie przez Afrykanów ich standardów życia. Wśród nich ojcowie synodalni wymienili domaganie się legalizacji aborcji i związków homoseksualnych, przedstawianych jako "prawa człowieka".

"Rodzina to związek kobiety i mężczyzny oraz ich potomstwo. W społeczeństwie afrykańskim nie można tu także zapominać o dziadkach. Od zachowania tego filaru społeczeństwa zależy nasza przyszłość" - podkreślili w czasie synodalnej debaty przedstawiciele Afryki. Wskazali, że wraz z pomocą humanitarną próbuje się przenieść na Czarny Ląd wartości zupełnie obce mieszkańcom tego kontynentu.

Towarzyszą temu doskonale znane hasła propagandowe, mówiące m.in. w kontekście macierzyństwa o "walce z dyskryminacją kobiet czy prawie do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego". Biskupi afrykańscy jednoznacznie podkreślili, że mieszkańcy Czarnego Lądu nie chcą takiej obyczajowości i takich standardów życia.

Abp Zvolenský: więcej mówmy o pozytywach - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Zvolenský: więcej mówmy o pozytywach
Komentarze (2)
D
dep
16 października 2014, 11:25
"za mało mówi się o tym, że małżeństwo chrześcijańskie jest możliwe" Po dwudziestu wiekach takie stwierdzenie w ustach abp Kk zmusza do pytania: śmiać się czy płakać? Cożeście uczynili Kościołowi pasterze w ostatnim pięćdziesięcioleciu?
Kamila
Kamila
16 października 2014, 10:14
Całą nadzieja w Afryce! Ktoś wreszcie musi głośno mówić prawdę i nie oglądać się na poprawność polityczną

Skomentuj artykuł

Abp Zvolenský: więcej mówmy o pozytywach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.