Abp Fisichella o polskim wydaniu Aparecidy

(fot. nowaewangelizacja.org)
Mateusz Warda / Biuro Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

"Nawrócenie pastoralne jest odwróceniem się Kościoła od biurokracji, by stał się on żywą wspólnotą, która głosi Jezusa i żyje Nim" - mówił abp Fisichella. Tej radykalnej zmiany Kościół wymaga od samego siebie, by żyć wymiarem misyjnym.

W poniedziałek 19 maja 2014 w Pałacu Arcybiskupów krakowskich odbyła się konferencja prasowa poświęcona premierze polskiego wydania długo oczekiwanego Dokumentu Końcowego V Ogólnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów — Dokumentu z Aparecidy, którego głównym redaktorem był kard. Jorge Mario Bergoglio.

Na konferencji byli obecni: abp Rino Fisichella (Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji), bp Grzegorz Ryś (Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji) oraz ks. Krzysztof Marcjanowicz (Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji).

DEON.PL POLECA

We wprowadzeniu bp. Grzegorz Ryś wyjaśnił ideę przetłumaczenia dokumentu zredagowanego w środowisku Kościoła Ameryki Łacińskiej na język polski. Zwrócił uwagę, że pomimo wielu różnic kulturowych między tamtym Kościołem a Kościołem w Polsce, dokument ten jest niezwykle aktualny w naszych lokalnych warunkach, jak również w kontekście Kościoła Powszechnego.

Abp Rino Fisichella powiedział, że jednym z najważniejszych zagadnień podejmowanym w Dokumencie z Aparecidy jest termin nawrócenia pastoralnego, którego papież Franciszek używa w Adhortacji Evangelii Gaudium i który staje się programem Kościoła na najbliższe lata, bezpośrednio połączonym z Nową Ewangelizacją.

Arcybiskup powiedział, że nawrócenie jest aktem osobistym i wyrazem tego, że człowiek decyduje się na zmianę swojego życia po tym, jak została mu ogłoszona Ewangelia. Zauważył, że rozpoczynając swoją misję Jezus wzywał ludzi do nawrócenia w wiary i dlatego pasterze Kościoła oraz wierni świeccy powinni zmienić kierunek swoich dążeń i perspektywę, w której się poruszają.

"Nawrócenie pastoralne jest odwróceniem się Kościoła od biurokracji, by stał się on żywą wspólnotą, która głosi Jezusa i żyje Nim" - mówił abp Fisichella. Tej radykalnej zmiany Kościół wymaga od samego siebie, by żyć wymiarem misyjnym.

Na zakończenie bp Ryś wspomniał, że Dokument z Aparecidy jest dla Kościoła w Polsce dokumentem programowym, który domaga się głębokiego namysłu i poważnej dyskusji, by mógł przynieść zmianę myślenia pastoralnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Fisichella o polskim wydaniu Aparecidy
Komentarze (2)
jazmig jazmig
21 maja 2014, 19:53
Czy ktoś może opisać, jak konkretnie to odwrócenie się od biurokracji wygląda w Kośćiołach, które ów dokument przyjęły i ogłosiły? Bo ten tekst, to jak zwykle stek pustych frazesów i zero konkretów.
M
M
21 maja 2014, 16:45
mało w Polsce kościołów konsekrowanych i ołtarzy, że Ryś mszę odprawiał na stole konferencyjnym niewiadomogdzie?