Abp Fisichella: obecne pokolenie młodych musimy przygotować na wielkie wyzwania
(fot. YouTube.com / Pallotti. FM)
KAI / mp
- Świadectwo jest konieczne dla życia Kościoła jak też i dla życia każdego z nas, ponieważ wszyscy potrzebujemy świadectwa - mówił dziś przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella na Jasnej Górze, podczas spotkania z uczestnikami IV Kongresu Nowej Ewangelizacji nt. towarzyszenia młodzieży, przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
W swoim wystąpieniu, zatytułowanym "Czym jest bierzmowanie w sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego. Między kerygmatem a katechezą", przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichella przypominał, że sakrament bierzmowania upodabnia młodych ludzi do Chrystusa, pozwala im zrozumieć kim są jako chrześcijanie i wzywa ich do dawania świadectwa wiary. Apelował o to, aby wyzbyć się przyzwyczajenia do tego, że sakrament bierzmowania jest jedynie jednorazowym wydarzeniem, które nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.
- Kto zatem otrzymał namaszczenie Ducha, otrzymał również misję ewangelizowania. Z tej perspektywy widać, iż koniecznie należy przyjąć konsekwencje, które wypływają z tego namaszczenia, a które wyciskają ślad w bierzmowanym: jest on prowadzonym przez Ducha, aby głosić Ewangelię - przypominał abp Fisichella.
Hierarcha przypominał, że wraz z przyjęciem sakramentu bierzmowania, młody człowiek otrzymuje moc Ducha Św., która pozwala mu przylgnąć do Chrystusa - tj. wyznać wiarę. Podkreślił, że świadome wyznanie wiary pomaga w odkryciu własnej tożsamości chrześcijańskiej.
Gość specjalny IV Kongresu Nowej Ewangelizacji przypominał też za papieżem Franciszkiem, że nieodzownym elementem dawania świadectwa jest świadczenie dzieł miłosierdzia, ponieważ te dotyczą człowieka w każdym wymiarze jego człowieczeństwa i pomagają w budowaniu nowej kultury chrześcijańskiej.
Mówiąc o wezwaniu młodych ludzi do dawania świadectwa podkreślał, że zadanie to wymaga od młodych odwagi i determinacji, ze względu na wyzwania, przed którymi stają na co dzień.
- Myślę o pokoleniu młodych obecnych lat, których nie tylko musimy przygotować na wielkie wyzwania, ale którzy muszą zetrzeć się z trudnościami, których znaki już teraz obserwujemy. Często widzę w obliczach tych młodych ludzi, że nudzi ich codzienność; wydają się popchnięci pragnieniem dewastowania bardziej niż konstruowania; czują dreszcz na myśl o ucieczce od zaangażowania, aby następnie marzyć z otwartymi oczami o jakimś wyimaginowanym świecie, który nie istnieje; rzucają się w przepaść śmierci, jakby to była droga do wolności; ubóstwiają to, co zabronione, a co popycha ich do czynienia gestów nie mających kompletnie sensu… w sumie, mamy powierzyć w ręce właśnie takich młodych budowanie ich własnego życia, które wskazuje na rzeczy istotne i nadaje sens. Możemy tego dokonać na drodze miłosierdzia - mówił.
Prelegent odwołał się także do szczególnej roli tzw. "kultury cyfrowej", jako przestrzeni, która staje się coraz ważniejszym elementem ludzkiego życia. Przestrzegł też, by świata cyfrowego nie traktować jedynie jako narzędzia ewangelizacji, ale patrzeć analitycznie na zmiany i zagrożenia, jakie niesie ze sobą coraz intensywniejsza obecność w świecie wirtualnym.
- "Narzędzia", które używamy, są konsekwencją nadciągającej nowej kultury, która widoczna jest już na horyzoncie. Pomyślmy chociażby o internecie i o komórce, żeby przywołać tylko te dwa przykłady. Młodzi ludzie żyją tymi środkami tak, jakby przynależały do ich ciała, a w niektórych aspektach, jakby były przedłużeniem organizmu. Coraz mniej komunikujemy werbalnie, zastępując słowa wiadomością sms lub aplikacjami jak Whatsapp, które pozwalają komunikować obrazami - mówił.
- Ale nie tylko! - wyjaśniał - Internet nas kontroluje i uprzedza nasze pytania, nie dając nam nawet czasu na napisanie całego słowa, którego szukamy. Konstatował, że fakt uprzedzania myśli doprowadza w sposób nieunikniony do pewnej formy umysłowego lenistwa, która po kawałeczku eliminuje sens krytyczny, niszcząc w rezultacie zdolność do stawiania pytań.
- Ta nowa kultura stawia przed nami na nowo problem prawdy. Jak ją osiągnąć i jak ja wyrazić. Nie ucieknie się od tego wymiaru, ponieważ stanowi on istotę osobistej egzystencji oraz doświadczenia wiary. Włączyć młodych w nową kulturę, nie pozbawiając ich zmysłu krytycznego, jest entuzjastycznym wyzwaniem, które możemy podjąć i realizować z mądrością - przestrzegał abp Fisichella.
Mówiąc o dawaniu świadectwa, do którego wezwani są bierzmowani, abp Fisichella przypomniał, że jest to wezwanie, którym powinni przejąć się wszyscy chrześcijanie.
- Świadectwo jest konieczne dla życia Kościoła jak też i dla życia każdego z nas, ponieważ wszyscy potrzebujemy świadectwa. Będzie ono tym bardziej prowokujące, im bardziej uda nam się wyrazić je poprzez autentyczny język. Poprzez świadectwo każdy z nas dysponuje sobą samym w najbardziej wyrazistym akcie ekstremalnej wolności, do której ten tylko jest zdolny, kto daje siebie samego drugiemu w sferze intymnej, a nie poprzez jakieś formy zewnętrzne; daje całość swojej osoby wraz z tym, co ma najcenniejsze - mówił.
IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji nt. "Matura, czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie w kontekście nawrócenia pastoralnego" trwa na Jasnej Górze w dn. 23-26 listopada. Zorganizowany jest z inicjatywy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, którym kieruje abp Grzegorz Ryś. Spotkanie, w którym bierze udział ponad 700 osób, jest dedykowane duszpasterzom, katechetom, animatorom, wychowawcom i tym wszystkim, którzy - także w rodzinach - odpowiadają za przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania.
Transmisje z konferencji prowadzić będzie radio Profeto na stronie radioprofeto.pl, bieżące relacje znajdą się też w specjalnym serwisie kongresowym na portalu ekai.pl. Szczegóły dotyczące kongresu można znaleźć też na stronie kongres.bierzmowanie.org.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł