Prymas Polski: to przecież nasz czas. To czas Kościoła. To czas ewangelizacji

Prymas Polski: to przecież nasz czas. To czas Kościoła. To czas ewangelizacji
(fot. YouTube.com / Archidiecezja Gnieźnieńska)
KAI / mp

"Jezus pragnie, abyśmy nie tyle zapłakali nad obecną sytuacją niezrozumienia czy powierzchownego traktowania sakramentu bierzmowania, ale przyjęli ją jako wezwanie do odnowy, działania i zaangażowania" - mówił 23 listopada na Jasnej Górze abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. inaugurującej IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, który tym razem poświęcony został duszpasterskiej posłudze wśród młodzieży. Szczególne miejsce pośród kongresowych zagadnień zajmuje przygotowanie do sakramentu bierzmowania i późniejsze towarzyszenie młodemu człowiekowi tak, aby otrzymane dary rozwijał i z nich korzystał.
Bierzmowanie bowiem - jak powtórzył za św. Janem Pawłem II Prymas Polski - to sakrament szczególnego przyrównania do apostołów, sakrament odpowiedzialności za Kościół i jego życie. Ważne więc, by wsłuchać się w to, czego Duch Święty od nas oczekuje. Czego oczekuje od młodych przygotowujących się do bierzmowania, czego oczekuje od całego Kościoła.
"Niewątpliwie sakrament bierzmowania jest wciąż szansą, by otworzyć swoje serce na dary, którymi Bóg pragnie nas napełnić. To nie jest punkt dojścia. Tutaj nic się nie kończy, ale wszystko zaczyna. Rozpoczyna się nowa droga w mocy Ducha Świętego. Jezus pragnie, abyśmy i my, pobudzeni miłością, nie tyle zapłakali nad obecną sytuacją niezrozumienia czy powierzchownego traktowania tego sakramentu, ale przyjęli ją jako wezwanie do odnowy, do działania, do zaangażowania, do twórczej konfrontacji z tym, czego On od nas oczekuje. To przecież nasz czas. To czas Kościoła. To czas ewangelizacji. To czas Ducha Świętego. To czas nadziei" - mówił abp Polak.
Metropolita gnieźnieński przypomniał także, że odwagę do tego, by iść i głosić, by nieść światu orędzie zbawienia zyskujemy właśnie wraz z przyjęciem Ducha Świętego. On nas uzdalnia i dopomaga wytrwać w obliczu trudności. Bo trudne dni przyjdą. "Będą trudne, gdy i ciebie twoi nieprzyjaciele oblegną i ścisną zewsząd. Będą to dni, w których to, co otrzymaliśmy w darze, przełożyć będzie trzeba na konkretne zaangażowanie i służbę" - podkreślił abp Wojciech Polak życząc na koniec uczestnikom kongresu, by był on przysłowiowym żaglem, która popycha łódź do przodu. Nie wolno nam bowiem - jak powtórzył za papieżem Franciszkiem - jedynie bezmyślnie dryfować i bezwiednie osiąść na życiowej mieliźnie. Trzeba odważnie rozwinąć żagle i wystawić je na wiatr Ducha Świętego.
IV Kongres Nowej Ewangelizacji potrwa do 26 listopada. Towarzyszy mu hasło "Matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie - między mistagogią a misją". Jednym z gości jest abp Rino Fisichella, który od 2010 roku przewodzi Papieskiej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: to przecież nasz czas. To czas Kościoła. To czas ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.