Abp Gądecki: adhortacja posynodalna to połączenie mądrości z wiedzą współczesną

Abp Gądecki: adhortacja posynodalna to połączenie mądrości z wiedzą współczesną
Fot. PAP/Paweł Supernak
PAP / pk

Adhortacja posynodalna to próba połączenia dawnych mądrości z techniczną wiedzą współczesną – podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, podczas prezentacji adhortacji papieża Franciszka „Querida Amazonia” – „Umiłowana Amazonia”, która odbyła się w siedzibie KEP.

W przekazanej PAP w środę informacji przez biuro prasowe Episkopatu Polski abp Gądecki stwierdził, że ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że sam temat nie jest ograniczony do jednego kontynentu. Adhortacja odnosi się do ponadnarodowego bytu, jakim jest region Amazonii, której powierzchnia stanowi połowę całej Europy. "Ojciec Święty twierdzi, że jego pragnieniem nie jest powtórzenie wszystkich głosów, które padły podczas tego Synodu, ale jego zamiarem było przedstawienie tylko pewnej syntezy niektórych obaw, które ukazały się w dokumentach poprzedzających” – powiedział.

Adhortacja podzielona jest na cztery wielkie rozdziały - marzenia: społeczne, kulturalne, ekologiczne i eklezjalne. „Są to cztery główne nurty, którymi starano się objąć cały region amazoński” – zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że to, co wyróżnia tę adhortację, to niezwykłe ujęcie poetyckie. „Jest to próba połączenia dawnych mądrości z techniczną wiedzą współczesną”. Abp Gądecki stwierdził, że Ojciec Święty mocno zwraca uwagę na to, że ludy Amazonii mają swoją kulturę, swoją tożsamość.

Abp Gądecki odniósł się również do aspektu ekologicznego. Podkreślił, że dobra Amazonii są dobrami tamtejszych ludów, ale także dobrami światowymi.

Odnosząc się do aspektu eklezjalnego, przewodniczący KEP stwierdził, że adhortacja ma na celu wzmocnić ruch misjonarzy dla terenu Amazonii. "Jeśli chodzi o celibat kapłański, to celibat w Kościele katolickim nie bierze się z tego, że jest funkcjonalny. (…) Kapłaństwo katolickie wyrasta z tego obrazu Chrystusa, który jest Oblubieńcem Oblubienicy Kościoła” – zaznaczył abp Gądecki.

Z kolei bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji ds. Misji KEP powiedział, że mówiąc o misji Kościoła papież Franciszek od początku pontyfikatu wzywa do misyjnego zaangażowania Kościoła. „Synod o Amazonii był historycznym wydarzeniem dla Amazonii, Ameryki Południowej i całego Kościoła powszechnego” – zauważył. „Na tę adhortację powinniśmy patrzeć przez pryzmat misji Jezusa Chrystusa. (…) Kościół posłuszny nakazowi misyjnemu Jezusa Chrystusa idzie i głosi Ewangelię”. Odnosząc się do potrzeb duszpasterskich tego regionu, bp Mazur podkreślił, że „potrzeba kapłanów dla Amazonii” i wskazał na konieczność dzielenia się kapłanami z Amazonią.

O. Stanisław Tasiemski OP z Katolickiej Agencji Informacyjnej zwrócił uwagę, że z punktu widzenia technicznego połowa dokumentu obejmuje marzenia kościelne, co nie oznacza, że nie obejmuje kwestii społecznych. „Ojciec Święty apeluje o docenienie kultury różnych ludów pierwotnych” – powiedział o. Tasiemski. Dodał również, że kwestia ekologiczna jest kwestią podstawowej sprawiedliwości wobec tego świata, a dla papieża Franciszka kwestie ekologiczne mają duże znaczenie.

Ks. dr hab. Tomasz Szyszka z Katedry Misjologii UKSW powiedział, że ta adhortacja jest wielkim zaproszeniem dla nas wszystkich. Dla dziennikarzy – aby zapoznać się w sposób rzetelny z Amazonią, dla duszpasterzy – aby podzielali troskę papieża o Amazonię i dzielili się bogactwem ludzi w celu wsparcia Kościoła w tym regionie. Ks. Szyszka podkreślił ponadto, że Kościół w Amazonii istnieje już od 500 lat.

Ks. dr Witold Kania z Uniwersytetu Śląskiego, członek delegacji watykańskiej na COP 24 w Katowicach stwierdził, że ziemia amazońska jest również nasza. Podkreślił, że ta adhortacja może zainspirować inne regiony Ziemi do stawiania czoła swoim wyzwaniom.

Adhortacja posynodalna „Querida Amazonia” jest owocem Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii, które obradowało w dniach 6-27 października 2019 roku pod hasłem: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: adhortacja posynodalna to połączenie mądrości z wiedzą współczesną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.