Abp Gądecki: brak jedności chrześcijan to antyświadectwo

Abp Gądecki: brak jedności chrześcijan to antyświadectwo
(fot. Paterm / Wikimedia Commons / GFDL)
4 lata temu
KAI / ptt

Brak jedności chrześcijan stanowi dzisiaj ogromne zgorszenie i antyświadectwo. Ta jedność będzie większa, jeśli będziemy się przybliżać do Jezusa i lepiej wypełniać przykazanie miłości bliźniego - powiedział abp Stanisław Gądecki na Jasnej Górze podczas sobotniej pielgrzymki Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Metropolita poznański odniósł się w homilii do fragmentu Ewangelii wg św. Jana stanowiącego ostatnią część tzw. modlitwy arcykapłańskiej Jezusa skierowanej do Ojca, czyli modlitwy o jedność swoich uczniów. Kaznodzieja podkreślił, że jest to modlitwa dostarczająca jasnego kryterium, które pozwala odróżnić ekumenizm prawdziwy od ekumenizmu fałszywego.

- Prawdziwe dążenie do jedności chrześcijan wyraża się przede wszystkim pragnieniem, aby najpierw samemu żyć i wzrastać w łasce uświęcającej, czyli być świątynią Ducha Świętego. Fałszywe dążenie do pojednania między chrześcijanami to takie, któremu nie towarzyszy troska, aby samemu być jak najbliżej Pana Jezusa - tłumaczył abp Gądecki.

Historia Kościoła - mówił dalej - zna fałszywe ugody między rozdzielonymi chrześcijanami, kiedy pojednanie stawało się bożkiem, dla którego ludzie gotowi byli poświęcić jakąś część prawdy objawionej i zafałszować źródła łaski Bożej. Takim fałszywym ekumenizmem była np. podjęta w IV wieku próba pojednania katolików i arian.

- Dlatego nigdy nie zapominajmy, o jaką jedność modlił się dla nas Pan Jezus. Modlił się o to, byśmy byli jedno, tak jak On jest jedno ze swoim Przedwiecznym Ojcem - dodawał.

Jego zdaniem, jedność między chrześcijanami będzie większa, jeśli będziemy się przybliżać do Jezusa, jeśli będziemy lepiej wypełniać przykazanie miłości bliźniego i jeśli będziemy wyrzucali z serc naszych ducha nienawiści i nieżyczliwości, aby zrobić miejsce Duchowi Świętemu.

Przewodniczący Episkopatu wyraził opinię, że do dziś nie rozumiemy modlitewnego przesłania Chrystusa. - Ciągle inne sprawy są dla nas ważniejsze, skoro rozdarcie trwa nadal. Brak jedności chrześcijan stanowi dzisiaj ogromne zgorszenie i antyświadectwo - stwierdził przewodniczący Episkopatu Polski.

Jak wyjaśniał, z pewnością swoją rolę w tym rozbiciu odgrywa zły duch. Przypomniał za św. Janem, że wiara sprowadza się do wiary w Jezusa jako Syna Bożego.

- Jeżeli tak, to atak na jedność jest dla szatana czymś bardzo ważnym. Stosunkowo łatwo mu tolerować pobożność prywatną czy to w wymiarze jednostki, czy grupy, jeśli ta "pobożność" jest zamknięta w sobie i nie przeszkadza jej brak jedności. Jeżeli natomiast pojawia się perspektywa jedności, to jest ona skutecznie niszczona. Warto o tej logice zła pamiętać - przestrzegał abp Gądecki.

Dalej tłumaczył, że wysiłek budowania jedności rozpoczyna się od najmniejszej wspólnoty, od małżeństwa i rodziny. Ona jest małym Kościołem.

- Trwający w miłości i jedności stają się świadectwem prawdziwości wiary w Jezusa. Jedność jest nie tylko świadectwem, ale staje się ona doświadczeniem prawdziwości wiary. Bez tego doświadczenia trudno mówić o prawdziwej wierze - podkreślił hierarcha.

Jak dodał, wydaje się, że dzisiaj świadectwo jedności, poczynając od najmniejszych wspólnot, jest jeszcze bardziej potrzebne niż kiedykolwiek.

W tworzeniu takiej jedności przeszkadzają różne postawy, m.in. życie ponad drugą osobę, czyli kontrolowanie jej i sprawowanie nad nią władzy niczym Bóg, ale i np. życie drugą osobą - nadopiekuńcza troskliwość polegająca na zbytnim przywiązaniu do drugiej osoby. Niebezpieczny jest także indywidualizm o charakterze ignorancji - "ja mogę ci pomóc, ale samemu nie potrzebuję pomocy".

Tymczasem potrzebne jest wypracowanie w relacjach międzyosobowych postawy partnerskiej, przyjacielskiej, co zapewnia i małżonkom i dzieciom w rodzinie zdrową atmosferę oraz uwalnia z wielu lęków.

Na doroczną pielgrzymkę Związku Polskich Kawalerów Maltańskich złożyły się także konferencje tematyczne oraz Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: brak jedności chrześcijan to antyświadectwo
Komentarze (3)
17 maja 2015, 18:09
Pr5oblem polega tylko na tym, że niektórzy katoliccy hierarchowie jedność chrześcijan rozumieją jako poporządkowanie wyznań niekatolickich Kościołowi rzymskiemu. - O taką jednośc jednak będzie trudno.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
17 maja 2015, 17:22
Wszyscy są za jednością z małym tylko zastrzeżeniem że będzie to jedność na Naszych!warunkach bo tylko my jesteśmy depozytariuszami prawdy,dlatego szanse na taką jedność są prawie żadne.Czasami myślę sobie że nasza jedność polega na różnorodności i wierze w Jezusa Chrystusa jako Mesjasza .?
P
pg
17 maja 2015, 19:28
Na warunkach przesłania Chrystusowego. To zdaje się chciał nam przypomnieć arcybiskup. A kto jest depozytariuszem wiary to zdaje się z Pisma Świętego wynika.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: brak jedności chrześcijan to antyświadectwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.