Abp Gądecki dziękuje wiernym, księżom i służbom medycznym

Abp Gądecki dziękuje wiernym, księżom i służbom medycznym
(fot. episkopat.pl)
PAP / kk

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki składa serdecznie podziękowania wszystkim wiernym świeckim za ich dyscyplinę, kapłanom za niedzielną posługę oraz służbom medycznym za ich służbę. Wyraził nadzieję, że z obecnej sytuacji pandemii wyniknie dobro szukania Słowa Bożego.

W informacji przekazanej PAP w poniedziałek przez biuro prasowe Episkopatu Polski, abp Gądecki składa podziękowanie wszystkim wiernym świeckim za ich dyscyplinę. "Ta dyspensa, która została udzielona, sprawiła, że możemy partycypować we mszy świętej transmitowanej poprzez media. Jednocześnie doświadczamy też z pewnością dyskomfortu, który płynie i z niemożności nieraz kontaktowania się ze swoją rodziną, ze swoimi wnukami, ale także z niemożności pójścia na mszę świętą do kościoła, co było naszym normalnym zwyczajem” – podkreślił przewodniczący KEP.

Wobec rodzących się lęków, wskazał na słowa Ojca Świętego Franciszka o komunii obecnej w Kościele. "Myślę, że utrapienia i lęk czy bojaźń, które się zrodziły, to wszystko trzeba pokonać tym, o czym mówił dziś papież Franciszek, a mianowicie komunią – przekonaniem o tym, że jakkolwiek jesteśmy w rozproszeniu, to jednak nie jesteśmy poza Ciałem Kościoła, poza tym Ciałem Mistycznym, które buduje się niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy” – zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podziękował kapłanom, którzy posługiwali podczas mszy świętej w niedzielę 15 marca. Zauważył, że mógł to być przygnębiający czas z powodu liczby osób uczestniczących w Eucharystii. "Łatwiej jest kapłanowi odprawiać mszę świętą, gdy widzi przed sobą tłum. Trudniej jest, gdy ludzi nie ma" – podkreślił hierarcha. "Dziękuję za spowiedź, za sakramenty, które były przekazywane" – dodał.

DEON.PL POLECA

Wyraził też nadzieję, że najbliższy czas będzie czasem specjalnych inicjatyw, jak transmisje mszy świętych z parafii on-line. Zaproponował, by w przyszłości wszystkie parafie mogły transmitować msze święte, co wzmocniłoby jedność z tymi, którzy są chorzy i nie mogą przyjść do kościoła. "Być może z nieszczęścia, które nas spotkało wyniknie jakieś dobro, może to wszystko sprowokuje w ludziach szukanie Słowa Bożego. Być może sytuacja takiego ograniczenia, które zostało narzucone, da efekt, który będzie błogosławiony" – zaznaczył przewodniczący KEP.

Specjalne podziękowania skierował do wszystkich lekarzy, personelu medycznego i tych ludzi, którzy narażają się na niebezpieczeństwo ze względu na epidemię. "Pracują i rozumieją, jaki jest cel ich służby medycznej, która jest służbą życiu" – podkreślił abp Gądecki.

W związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce organy państwowe wprowadziły ograniczenie zgromadzeń – w tym mszy świętych i nabożeństw – do 50 osób. Ze względu na to oraz w trosce o bezpieczeństwo wiernych Rada Stała Episkopatu wprowadziła specjalne zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach. W niedzielę 15 marca wierni w poszczególnych parafiach skorzystali z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i przeżywali ją za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu, do czego zachęcał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz biskupi diecezjalni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem
Św. Ireneusz z Lyonu

Życie chrześcijanina to więcej niż gorączkowe unikanie grzechu (niemożliwe), czy nienaganna perfekcja (zabójcza). Perspektywa uczniów Jezusa to "osiągnięcie pełnego podobieństwa do...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki dziękuje wiernym, księżom i służbom medycznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.