Abp Gądecki na Jasnej Górze: pragniemy dać znak Europie

Abp Gądecki na Jasnej Górze: pragniemy dać znak Europie
(fot. PAP/Waldemar Deska)
PAP / pk

Dziś na Jasnej Górze nastąpi symboliczna inauguracja obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Biskupi zgromadzeni na dorocznych rekolekcjach podczas wieczornego Apelu otrzymają jubileuszowe świece, które zapłoną we wszystkich polskich diecezjach.

- To znak trwałości naszej wiary, którą musimy przenosić w kolejne pokolenia - powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak. - Obecność wiary w życiu chrześcijańskiego narodu nie jest dla niego zagrożeniem, nie jest zawłaszczeniem tego, co jest dla niego duchową siłą, ale jest wielką pomocą dla życia tym co z wiary wypływa - podkreślił Prymas.

Zdaniem abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wyzwania stojące dziś przed nami są wielkie. - Obecne czasy stanowią większe wyzwanie niż przed laty. Synod pokazał, że nawet rodzina staje w trudniejszej sytuacji, niż wieki wcześniej. Dlatego trzeba większej gorliwości i wiary, żeby w Polsce utrzymała się wierność Ewangelii, która jest zakładana w momencie chrztu świętego, kiedy wyznajemy swoją wiarę po raz pierwszy - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że chrzest był włączeniem Polski we wspólnotę chrześcijańskich narodów Europy a jubileusz będzie okazją do przypomnienia naszemu kontynentowi o jego fundamentach.

- Pragniemy dać znak Europie, że nie wszystko zostało stracone i że wszystko może zostać odzyskane, jeśli tylko nie zabraknie ducha. Jeśli się zorientują wszyscy, co może przynieść też ten nowy napływ ludzi, którzy mogą diametralnie zmienić oblicze Europy - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że chrzest Polski był także początkiem naszej państwowości, dlatego obchody rocznicowe będą tym razem, przeżywane inaczej niż 50 lat temu, zgodnie z deklaracją polskich władz, również w wymiarze narodowym.

W specjalnym liście pasterskim z okazji jubileuszu chrztu Polski biskupi podkreślili, że chrzest "wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym".

Bp Łukasz Buzun z Kalisza przypomniał, że obchody rocznicowe wpisują się w ogłoszony przez papieża Rok Miłosierdzia. - Chrzest jest tym sakramentem, który wprowadza nas do Kościoła i w tajemnicę Bożego Miłosierdzia - podkreślił Biskup. - Trzeba dziś wdzięczności za Boże Miłosierdzie, my skupiamy się na tym co jest trudne, bo nie mieliśmy łatwej historii, ale dziś jest moment zadaniowy - uważa bp Buzun i dodaje, że "mamy duże możliwości, żeby Polska stawała się piękniejsza i żebyśmy jako chrześcijanie wyrastali z naszych małości".

W najbliższą sobotę 28 listopada podczas modlitwy w kościołach katedralnych, kiedy biskupi zainaugurują diecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, nastąpi zapalenie i błogosławieństwo płomienia świec. Pasterze przekażą ogień delegacjom z poszczególnych parafii. Znajdą się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu. Światło ma być elementem Jubileuszowej Drogi Chrzcielnej, którą przez kolejne miesiące kroczyć będą polscy katolicy.

Świeca jubileuszowa z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski zapłonie także na Jasnej Górze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki na Jasnej Górze: pragniemy dać znak Europie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.