Abp Gądecki otrzymał od księży... nietypowy prezent

Abp Gądecki otrzymał od księży... nietypowy prezent
(fot. youtube.com)
4 lata temu
episkopat.pl / ml

Księża archidiecezji poznańskiej pomogą przez rok 25 rodzinom poszkodowanym w zbrojnym konflikcie w Syrii. Ma to być prezent, jaki zamierzają ofiarować abp. Stanisławowi Gądeckiemu na 25-lecie jego sakry biskupiej, które przypada w marcu.

Jubilat "szczerze się ucieszył" z tej inicjatywy - napisali w liście do kapłanów poznańscy biskupi pomocniczy.
Srebrny jubileusz biskupstwa abp. Stanisława Gądeckiego przypada 25 marca. "Braliśmy pod uwagę dar praktyczny, a zarazem taki, który sprawi jubilatowi prawdziwą radość. Ponieważ widzieliśmy z bliska, jak ksiądz arcybiskup przeżywał pobyt wśród uchodźców przebywających w obozach na Bliskim Wschodzie i jego zaangażowanie w szukanie sposobów, jak tym ludziom efektywnie pomóc, pojawiła się propozycja włączenia się w realizację prowadzonego przez Caritas projektu «Rodzina Rodzinie»" - tłumaczą decyzję kapłanów biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Dzięki akcji Caritas można "adoptować" na jakiś czas konkretne rodziny potrzebujące pomocy. Według danych organizacji międzynarodowych 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, a co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci.
Wcześniej księża w darze jubileuszowym dla biskupów zazwyczaj włączali się w renowację zabytkowych kościołów. Np. w 1992 z okazji 50-lecia święceń kapłańskich abp. Jerzego Stroby ufundowali renowację kaplicy Krzyża Świętego w katedrze poznańskiej.
Abp Stanisław Gądecki przyjął sakrę biskupią 25 marca 1992 r. z rąk kard. Józefa Glempa w katedrze gnieźnieńskiej. Od 2002 r. jest arcybiskupem metropolitą poznańskim, a od 2014 r. przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
Uroczystości jubileuszowe abp. Gądeckiego odbędą się 26 marca w katedrze poznańskiej.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki otrzymał od księży... nietypowy prezent
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.