Abp Gądecki po synodzie: Nie sposób wymienić całego bogactwa tematów

Abp Gądecki po synodzie: Nie sposób wymienić całego bogactwa tematów
Abp Stanisław Gądecki (fot. episkopat.pl / flickr.com)
KAI / tk

- Duch braterstwa i wolność wypowiedzi – tak przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podsumował zakończoną w niedzielę pierwszą sesję Synodu o synodalności. - Praktyki duszpasterskie na świecie mogą różnić się między sobą, natomiast nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne – zaznaczył.

Abp Gądecki wskazał, że Synod skupiony był wokół komunii, która „łączy wszystkich uczniów Chrystusa Zmartwychwstałego na wspólnej drodze, podkreślając godność, dary i charyzmaty każdego, ofiarowane przez Ducha Świętego na rzecz służby misyjnej całego Kościoła”. - Nie sposób wymienić tutaj całego bogactwa tematów – dodał, przypominając, że prace synodalne trwały 25 dni, a uczestniczyło w nich około 350 osób: biskupi, kapłani, diakoni, zakonnicy, zakonnice i świeccy reprezentujący cały świat. 

Różne praktyki, ale bez zmian w doktrynie 

Przewodniczący Episkopatu Polski podkreślił konieczność zachowania jedności w wierze. - Praktyki duszpasterskie na świecie, powodowane różną historią, kulturą, językami i obyczajami mogą różnić się między sobą, natomiast nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne i nie może w jednym kraju brzmieć tak, a w innym inaczej – zaznaczył. 

Abp Gądecki w odniesieniu do tekstu niemieckiej drogi synodalnej wskazał na jej niezgodność z nauczaniem katolickim. Podkreślił również, że niektóre tematy synodalne dotykały kwestii kontrowersyjnych, takich jak m.in. rola pasterza w Kościele, kwestia celibatu kapłańskiego, święcenia kobiet na urząd diakona, kwestia gender i LGBT.

DEON.PL POLECA

Od dalszych prac zależy przyszłość Kościoła

- Pragnieniem Sekretariatu Synodu jest prowadzenie dalszej dyskusji nad postulatami zawartymi w końcowej syntezie – powiedział.

- Ten 37-stronicowy dokument został przekazany wszystkim uczestnikom pierwszego etapu obrad synodalnych i to właśnie on ma stać się przedmiotem refleksji każdej Konferencji Episkopatu na świecie, a następnie winien zostać przekazany do każdej diecezji, tak aby w marcu 2024 roku do Sekretariatu Synodu dotarły echa tej refleksji. Zatem [będzie to] intensywny czas rozeznawania tego, co jest słuszne, od tego, co takim nie jest – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zaznaczył, że od wniosków, które powstaną, zależy przyszłość Kościoła. 

- Dyskusjom synodalnym towarzyszyły prace ekspertów. Podkreślić należy duch braterstwa i wolności wypowiedzi wszystkich członków biorących udział w Synodzie. W tym chórze braterskim zwrócono najpierw uwagę na dramatyczne konflikty trwające na umęczonej Ukrainie, a także na konflikt, który rozpoczął się podczas trwania Synodu - w Ziemi Świętej, spowodowany atakiem Hamasu na Izrael. Wybrzmiał podwójny apel Papieża o pokój – powiedział metropolita poznański. 

Kobiety i świeccy, diakonat, posługa i magisterium, pokój i kwestie klimatu, ubodzy i migranci, ekumenizm i tożsamość, nowy język i odnowione struktury, stare i nowe misje (także digitalne), słuchanie wszystkich i pogłębianie nawet najbardziej kontrowersyjnych kwestii – to główne zagadnienia dokumentu końcowego podsumowującego pierwszą sesję Synodu o synodalności. Obrady będą kontynuowane podczas drugiej i finalnej sesji, w październiku 2024 r. Pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” trwała od 4 do 29 października w Watykanie.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki po synodzie: Nie sposób wymienić całego bogactwa tematów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.