Abp Gądecki spotka się z patriarchą Bartłomiejem I. Na zaproszenie prezydenta Dudy

Abp Gądecki spotka się z patriarchą Bartłomiejem I. Na zaproszenie prezydenta Dudy
Fot. EpiskopatNews / flckr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP/ kb

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w najbliższy wtorek spotka się z przebywającym w Polsce, na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, prawosławnym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I - poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu.

Prawosławny patriarcha Konstantynopola jako następca św. Andrzeja Apostoła nosi tytuł patriarchy ekumenicznego, co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, które liczy ok. 300 mln wiernych na świecie.

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I złoży wizytę w Polsce w dniach 27-30 marca na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, aby "dodać otuchy licznym uchodźcom ukraińskim, którzy znaleźli w Polsce schronienie z powodu inwazji Rosji zarządzonej przez Putina, pobłogosławić ich i pocieszyć".

Kiedy przewodniczący KEP spotka się z patriarchą Bartłomiejem I?

We wtorek 29 marca hierarcha spotka się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Rozmowa obydwu duchownych odbędzie się przed południem i będzie miała charakter prywatny. Będzie zamknięta dla mediów.

DEON.PL POLECA

Po jej zakończeniu, ok. godz. 11.30, obydwaj duchowni spotkają się z przebywającymi w Warszawie na kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego uchodźcami z Ukrainy.

Następnie planowane jest wygłoszenie przez obydwu hierarchów oświadczeń dla mediów. Spotkanie zakończy krótka, wspólna modlitwa o pokój na świecie.

Ekumeniczny Patriarchat Prawosławny z siedzibą w Stambule zajmuje miejsce honorowe wśród autokefalicznych Kościołów prawosławnych, ale nie ma jurysdykcji nad ich zwierzchnikami. Większość tych Kościołów rządzi się bowiem za pośrednictwem własnych patriarchatów, a Bartłomiej I jest "pierwszym wśród równych" w gronie patriarchów. Ekumeniczny (powszechny) patriarcha Konstantynopola pośredniczy natomiast w sporach między Kościołami i występuje z inicjatywami o znaczeniu ogólnoprawosławnym.

W styczniu 2019 r. Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wydał tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy - akt niezawisłości Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopolitański wszczął procedurę uznania autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego jesienią 2018 r. W grudniu 2018 r. zwołany w Kijowie Sobór Zjednoczeniowy wyłonił Epifaniusza (Dumenkę) na zwierzchnika niezależnej od Rosji autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Wcześniej jedyną uznawaną za kanoniczną Cerkwią na Ukrainie była związana z Rosją Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki spotka się z patriarchą Bartłomiejem I. Na zaproszenie prezydenta Dudy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.