Abp Gądecki: św. Stanisław Kostka nie był mięczakiem

Abp Gądecki: św. Stanisław Kostka nie był mięczakiem
(fot. EpiskopatNews/flickr.com/CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / psd

Święty Stanisław Kostka starał się być dojrzałym człowiekiem, to znaczy podejmował trud rozwoju. Nie był mięczakiem, który mówi, taki już jestem, a zło usprawiedliwiał swoją słabością − mówił z okazji archidiecezjalnego święta młodych abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskiej katedrze.

Tegoroczne Święto Młodych archidiecezji poznańskiej było dziękczynieniem za wizytę Ojca Świętego Franciszka i XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Wzięli w nim udział pielgrzymi i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, wolontariusze przygotowujący dni w diecezji oraz osoby goszczące pielgrzymów z zagranicy.

DEON.PL POLECAW homilii przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że lipcowe spotkanie młodych w Krakowie wymaga kontynuacji. "Światowe Dni Młodzieży to dopiero początek, potrzeba dalszych dni formacji, dalszego działania, o czym przypomina nam dzisiejsze święto św. Stanisława Kostki" − stwierdził metropolita poznański.

Przypominając życie i postawę patrona Polski, urodzonego w 1550 r. w Rostkowie na Mazowszu, zaznaczył, że choć minęło kilka wieków od jego śmierci, może on wciąż stanowić drogowskaz dla współczesnej młodzieży. Abp Gądecki przypomniał ponadczasowe cechy świętego żyjącego w XVI w., "który nie dał się zwieść mirażom kariery, bogatego i wygodnego życia, przyszłości zabezpieczonej majątkiem rodziców".

Podkreślił, że św. Stanisław Kosta nie skupiał uwagi na rzeczach materialnych, ale umiał przeciwstawić się panującym modom życia. "Szybko zrozumiał też wszystkie złudzenia, za którymi często biegniemy, odkrył głębię, którą każdy z nas posiada, a która często przez całe życie pozostaje w stanie uśpienia" − zaznaczył przewodniczący KEP.

Metropolita poznański wskazał, że święty patron Polski był silną osobowością, umiał przeciwstawić się naciskom grupy, być sobą, być człowiekiem wolnym. Znał cel swojego życia i konsekwentnie do niego dążył. "To nie był ktoś, kto nie wie, po co żyje, jest znudzony. Swoją porywającą miłość młodzieńczą skierował do Boga, uwierzył w miłość Boga i całym sobą Mu odpowiedział" − stwierdził arcybiskup.

Abp Gądecki podkreślił, że święty miał świadomość, że młodość jest wydobywaniem pięknej rzeźby, która powinna wyłonić się ze wspaniałej bryły marmuru.

Porównał św. Stanisława Kostkę do pilnego ogrodnika, wyrywającego chwasty, słabości i grzechy, aby w ogrodzie jego serca mogły wzrosnąć najpiękniejsze kwiaty. "Niech św. Stanisław Kostka będzie patronem trudnych dróg życia polskiego, życia chrześcijańskiego, szukajmy u niego wspomożenia dla całej młodzieży polskiej, dla całej młodej Polski" − zachęcił metropolita poznański.

Modlitwie licznie zgromadzonej młodzieży w katedrze towarzyszył chór i orkiestra Duszpasterstwa Młodzieży "Jordan", która występowała podczas Dni w Diecezji w Poznaniu oraz w czasie lipcowych wydarzeń centralnych na stadionie Cracovii im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie.

Po Eucharystii młodzież spotkała się na placu katedralnym na wspólnym grillowaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: św. Stanisław Kostka nie był mięczakiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.