Abp. Gądecki: symbolem encykliki "Fratelli tutti" jest postać dobrego Samarytanina

Abp. Gądecki: symbolem encykliki "Fratelli tutti" jest postać dobrego Samarytanina
(fot. episkopat.pl)
1 rok temu
PAP / df

Postać dobrego Samarytanina – w wymiarze uniwersalnym – jest symbolem encykliki papieża Franciszka "Fratelli tutti" – podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki podczas prezentacji encykliki, która odbyła się w Łodzi tuż przed 387. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący KEP abp. Gądecki podkreślił, że wiodącym motywem encykliki "Fratelli tutti" jest braterstwo, a jej symbolem – postać dobrego Samarytanina.

"Chodzi o uniwersalne braterstwo, które nie ma nic wspólnego ze wspólnotą krwi; to otwarte braterstwo, które przekracza granice narodu, wyznań i ras. To braterstwo jest najprościej zarysowane przez przypowieść o dobrym Samarytaninie, która wskazuje – ciągle jeszcze w granicach narodu izraelskiego – że braterstwo jest nachylone ku temu, który jest słaby, chory, potrzebujący naszego wsparcia. Postać dobrego Samarytanina – w wymiarze uniwersalnym – jest hasłem, symbolem, logo tej encykliki" – zaznaczył.

Według przewodniczącego KEP wyraźny akcent położony jest w niej na migrantów, "ludzi spoza naszego świata", którzy mają prawo, by szukać dla siebie godnego miejsca na terenie chrześcijańskim.

Z kolei biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki zwrócił uwagę na znaczący fakt, że na trzy encykliki ogłoszone przez papieża Franciszka dwie poświęcone są sprawom społecznym, w tym ostatnia odwołująca się do "miłości chrześcijańskiej w wymiarze makro".

"Bardzo wyraźnie widać w niej doktrynę +nie dla kary wojny+, +nie dla kary śmierci+ i coś nowego – +nie dla dożywocia+. Karę dożywotniego więzienia (papież) nazywa +ukrytą karą śmierci+" – dodał bp. Jarecki.

Prezentacja odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, tuż przed rozpoczęciem 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Tytuł encykliki papieża Franciszka "Fratelli tutti" (Wszyscy jesteśmy braćmi) został zaczerpnięty z "Napomnień" św. Franciszka z Asyżu. W jej podtytule znajduje się zapowiedź, że jest ona poświęcona "braterstwu" i "przyjaźni społecznej". Została ogłoszona w niedzielę, w dniu, w którym Kościół wspomina św. Franciszka.

Zobacz całe nagranie z prezentacji:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
51,03 zł
72,90 zł

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Abp. Gądecki: symbolem encykliki "Fratelli tutti" jest postać dobrego Samarytanina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.