Abp Gądecki: trudno o wspólnotę, gdy każdy jest zajęty wyłącznie sobą

Abp Gądecki: trudno o wspólnotę, gdy każdy jest zajęty wyłącznie sobą
(fot. bp kep / youtube)
PAP / pch

Trudno o wspólnotę, gdy każdy jest zajęty wyłącznie sobą, ale lekarstwem na samotność jest jedność z Bogiem - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości nadania tytułu Bazyliki Mniejszej Kolegiacie św. Trójcy w Janowie Podlaskim (Lubelskie).

Uroczystość była elementem obchodów 200-lecia Diecezji Siedleckiej. Z tej okazji także w Janowie Podlaskim odbywa się 379. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECAPodczas mszy św. z udziałem biskupów uczestniczących w obradach, abp. Gądecki podkreślił, że tajemnica Trójcy Świętej uczy komunii, jedności, wspólnoty z Bogiem i ludźmi. "Dla powstania komunii nie wystarczy jakakolwiek zbiorowość, zgromadzenie, społeczność pojmowana w sensie doczesnym. Nie wystarczą zwykłe więzy społeczne, techniczne czy kulturalne. Trudno bowiem mówić o wspólnocie tam, gdzie każdy jest zajęty wyłącznie sobą, swoim życiem i swoimi sprawami. Tu potrzeba znacznie głębszej, aniżeli wyłącznie ziemska, jedności" - mówił hierarcha.

Podkreślił, że jedność z Bogiem i między ludźmi są ze sobą zawsze ściśle powiązane i "tam gdzie burzy się jedność z Bogiem, tam burzy się także źródło komunii" między ludźmi. Tego rodzaju jedność - zdaniem hierarchy - "pozwala nam wyjść z zamknięcia się w sobie", łączy z Bogiem, a tym samym i z braćmi.

"Jedność z Bogiem jest prawdziwie lekarstwem na samotność, która zagraża dzisiaj wszystkim. Zagraża nam dlatego, że cała Europa przeszła ewolucję po II wojnie światowej, która doprowadziła do jednego wielkiego wyzwalania ze wszystkich więzów, które uważano za krępujące. I tak jak w trakcie obierania cebuli, jednej warstwy po drugiej, doszliśmy do tego punktu, w którym nie ma już nic, pozostaje człowiek samotny, odarty ze wszystkiego" - powiedział.

Metropolita mówił też o misji ewangelizacyjnej, jaką zmartwychwstały Chrystus postawił przed całym Kościołem, zawartej w wezwaniu "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody". "Słowo idźcie wskazuje najpierw na Jezusową metodę ewangelizacji. On nie czekał, aż ludzie do niego przyjdą, ale szedł przez miasta i wsie, nauczając i szukając zagubionych. Wolą Jezusa było, aby również jego uczniowie nie siedzieli w domu i czekali, aż ludzie do nich przyjdą, lecz żeby szli ich szukać" - powiedział abp. Gądecki.

"Celem rozkazu misyjnego jest nie tylko przekazywanie prawd katechizmowych, lecz czynienie innych uczniami Jezusa, czyli zespalanie ich ściśle z Chrystusem i włączanie ich do jego wspólnoty. Jezus najpierw nauczał tłumy, wzywając je do nawrócenia, a następnie powoływał pierwszych uczniów i czynił z nich małą wspólnotę" - tłumaczył metropolita poznański.

Abp Gądecki przywołał historię diecezji siedleckiej poprzez działalność i zasługi kolejnych jej ordynariuszy. "Zdaje się, że rysami charakterystycznymi tej diecezji w ciągu wieków było miejsce spotkania się odmiennych kultur i religii. Z tego zrodziły się dzieje konfrontacji z carską Rosją, męczeństwo unitów, prześladowanie tutejszych biskupów i duchowieństwa oraz wiernych świeckich, ale i znamienne powtarzające się cechy, takie jak opieka nad biednymi i apostolstwo trzeźwości" - podkreślił przewodniczący KEP.

Tytuł Bazyliki Mniejszej został nadany Kolegiacie w Janowie Podlaskim przez papieża Franciszka. Stosowny dekret Kongregacji ds. kultu i dyscypliny sakramentów został odczytany podczas mszy św., której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Tytuł ten jest tytułem honorowym, nadawanym przez papieża kościołom wyróżniającym się wartością kulturową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Przywilejem bazylik jest m.in. możliwość uzyskania przez wiernych odpustu zupełnego w czasie nawiedzenia bazyliki w określone dni.

Abp Gądecki podkreślił, że watykańska kongregacja stawia kościołom z tytułem Bazyliki Mniejszej wysokie wymagania dotyczące m.in. staranności przepowiadania Słowa Bożego, dbałości o kult i sprawowanie liturgii. "Bazylika Mniejsza winna być ośrodkiem pulsującym aktywnym życiem duszpasterskim, szerszą dostępnością do Eucharystii, do sakramentu pokuty i pojednania oraz innych sakramentów" - zaznaczył.

Obrady KEP w Janowie Podlaskim potrwają do piątku. Potem biskupi udadzą się do Siedlec, gdzie w sobotę, w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP będą odprawiać mszę św. dziękczynną za 200-lecie diecezji. Nabożeństwu przewodniczył będzie Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: trudno o wspólnotę, gdy każdy jest zajęty wyłącznie sobą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.