Abp Gądecki: trzeba radykalnego przemyślenia i przemodelowania aktualnego projektu globalizacji

Abp Gądecki: trzeba radykalnego przemyślenia i przemodelowania aktualnego projektu globalizacji
(foto episkopat.pl)
PAP / df

Trzeba radykalnego przemyślenia i przemodelowania aktualnego projektu globalizacji - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki, podsumowując spotkanie członków Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) z członkami CCEE.

Zebranie odbyło się w środę 30 września w formie wideokonferencji.

W informacji przekazanej PAP w czwartek przez biuro prasowe Episkopatu podano, że uczestnicy spotkania zwrócili m.in. uwagę na nową encyklikę papieża Franciszka poświęconą tematyce międzyludzkiego braterstwa.

"Trzeba radykalnego przemyślenia i przemodelowania aktualnego projektu globalizacji, aby zagwarantować otwarcie na życie człowieka, rodzinę, równość społeczną, godność pracowniczą i prawa przyszłych pokoleń ludzkich" – zauważył abp Gądecki.

Uczestnicy spotkania dyskutowali także nad projektem przesłania zatytułowanego "Odnaleźć nadzieję oraz solidarność".

"Omawialiśmy projekt przesłania, który rozpoczyna się od wymiany wartości założycielskich, takich jak solidarność, wolność, nienaruszalność godności ludzkiej, demokracja, państwo prawa, obrona i promocja praw człowieka. Ojcowie założyciele Unii Europejskiej byli przekonani, że Europa zostaje wzmocniona przez swoje kryzysy. Wiara chrześcijańska każe nam mieć nadzieję, że zmartwychwstały Chrystus może zmienić zło w dobro, także te sprawy, których nie rozumiemy lub wydają się negatywnymi" – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że pandemia sprawiła, iż Europa w pierwszej chwili zareagowała strachem zamykając granice narodowe i niechętnie dzieliła się własnymi narodowymi zasobami medycznymi.

"Wielu było nawet przekonanych, że sama Unia Europejska ryzykuje rozpadem. W końcu jednak, jak mówił papież Franciszek, zrozumieliśmy, że znajdujemy się na tej samej łodzi i że możemy się ocalić tylko pod warunkiem pomagania sobie nawzajem" – powiedział abp Gądecki.

"Dopiero na tym drugim etapie Unia Europejska zrozumiała, że jej przyszłość nie zależy od ekonomii i finansów, ale zależy też od wspólnego ducha oraz od nowej mentalności na dziś i na jutro” – dodał przewodniczący Episkopatu Polski.

Zwrócił uwagę, że COMECE powstało 40 lat temu, 3 marca 1980 roku, przy aprobacie Stolicy Apostolskiej. Powiedział, że Jan Paweł II chciał, aby Kościół był obecny także w strukturach wspólnot europejskich, nie tylko poprzez urzędników, którzy są katolikami, ale w konkretnej formie instytucjonalnej. Przypomniał jednocześnie, że COMECE opiera się na katolickiej nauce społecznej i pozostaje w bezpośredniej łączności z Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
31,43 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: trzeba radykalnego przemyślenia i przemodelowania aktualnego projektu globalizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.