Abp Gądecki: ujmowanie aborcji w kategoriach prawa człowieka jest pomyłką, gdyż dotyczy ona życia drugiej osoby

Abp Gądecki: ujmowanie aborcji w kategoriach prawa człowieka jest pomyłką, gdyż dotyczy ona życia drugiej osoby
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (fot. Episkopat News)
KAI/mk

Abp Stanisław Gądecki w wywiadzie dla KAI stwierdził, że aborcji nie można traktować w kategoriach praw człowieka. Jak podkreślił w cywilizowanym społeczeństwie wolność człowieka jest zawsze ograniczona dobrem innych, np. prawem do życia drugiej osoby.

- Trudno jest mówić o aborcji jako o prawie, które wynika z wolności kobiety, gdyż dotyczy ona życia drugiej osoby czyli poczętego dziecka – powiedział abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. 

- Nie można mówić o aborcji jako o prawie kobiety, które wynika z jej wolności. Jest to ujęcie skrajnie liberalne, niemożliwe do zaakceptowania – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wyjaśnił, że ujmowanie aborcji w kategorii praw człowieka jest pomyłką, gdyż dotyczy ona życia drugiej osoby czyli poczętego dziecka. Dotyczy też męża, ojca tego dziecka.

Abp Gądecki przypomniał, że w cywilizowanym społeczeństwie wolność człowieka jest zawsze ograniczona dobrem innych, np. prawem do życia drugiej osoby. - Nieuznawanie tego faktu ma wiele wspólnego z likwidacją życia ludzkiego, niechcianego czy bezużytecznego, przez nazistów, z tą różnicą, że tamto dotyczyło ludzi już urodzonych - dodał.

Przewodniczący episkopatu zauważył ponadto, że „aborcja nie jest to decyzja usunięcia jakiejś zygoty, tylko pozbawienie życia człowieka w początkowej fazie jego rozwoju”. Drugą kwestią – podkreślił arcybiskup - jest wiedza, jaką zna każdy biolog czy lekarz, mianowicie, że życie ludzkie rozpoczyna się w momencie poczęcia. - I nie chodzi tu o szacunek dla religii, lecz o szacunek dla nauki. Negowanie tego faktu jest wyrazem kompletnego lekceważenia nauki - stwierdził przewodniczący KEP.

Abp Gądecki zdecydowanie też sprzeciwił się wymaganiu od kandydatów na posłów akceptacji aborcji na życzenie do 12 tygodnia, co nazwał rodzajem „terroryzmu partyjnego”. Taki przymus wobec kandydatów Platformy Obywatelskiej zapowiedział Donald Tusk. Zdaniem abp. Gądeckiego jest to lekceważenie wolności sumienia, a tak delikatnych sprawach nigdy nie powinna obowiązywać dyscyplina partyjna. Nakaz głoszenia poglądów, które dla niektórych są sprzeczne z ich sumieniem, przewodniczący KEP nazwał „rodzajem terroryzmu partyjnego”. - Nie znajduję słów potępienia dla takiego nakazu w XXI wieku - oznajmił abp Gądecki.

Dodał, że „wolność w ujęciu chrześcijańskim jest wyborem tego, co prowadzi nas do dobra i do prawdy. Tego, co nie prowadzi do dobra i do prawdy nie można nazwać wolnością, lecz zniewoleniem, rodzajem chorej wolności”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Trent Horn

Przewodnik po trudnej debacie o potrzebie pełnej ochrony życia człowieka. Nie trzeba być wierzącym, aby być przeciwnikiem aborcji. Znakomita pomoc dla wszystkich, którzy chcieliby rzetelnie i skutecznie bronić życia poczętego. Trent Horn – amerykański teolog,...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: ujmowanie aborcji w kategoriach prawa człowieka jest pomyłką, gdyż dotyczy ona życia drugiej osoby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.